Британци, пенсиониращи се в чужбина, могат да избегнат наследствения данък във Великобритания благодарение на нова вратичка

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
92

Мярка в бюджета позволява на всеки, който пребивава в чужбина поне 10 години, да избегне наследствения данък върху глобалното си богатство.

Британците, планиращи да се пенсионират в чужбина, и тези, които вече живеят зад граница, са „неочакваните печеливши“ от промените в правилата за не-домицил (non-dom), обявени в бюджета. Тези промени могат да им позволят да избегнат 40% наследствен данък.

В момента всеки с британски „домицил“ е подложен на наследствен данък върху глобалното си богатство, дори ако живее и почине в чужбина.

Съгласно новата система, която заменя понятието „домицил“ с „местоживеене“, повечето хора, живеещи в чужбина повече от 10 години, няма да плащат данък върху наследството за чуждестранните си активи.

Филип Монро, партньор в адвокатска кантора Withers, заяви, че британските емигранти в популярни дестинации като Дубай, Испания, Хонконг и Сингапур са „големите печеливши“ от тези промени.

„Досега беше много трудно да се изгуби британският домицил и да се придобие небритански домицил по избор“, каза той. „Тази промяна е чудесна новина за дългосрочните британски емигранти, тъй като ги изключва от данъка върху наследството във Великобритания за чуждестранните им активи.“

Промяната може също да убеди повече хора да се пенсионират в чужбина, ако са уверени, че ще живеят още поне 10 години.

„Ако някой обмисляше пенсиониране в чужбина, това може да бъде тласъкът, от който се нуждаеше“, каза Крис Етърингтън, партньор в счетоводната група RSM.

Александра Бритън-Дейвис, партньор в счетоводната фирма Saffery, заяви, че тази промяна може да повлияе на решението дали да се пенсионират в Южна Англия или на по-топло място без наследствен данък.

Новите правила, които влизат в сила през април, ще позволят на десетки хиляди британци, които вече живеят в чужбина, веднага да се възползват от изключването от данък върху наследството — стига да са живели извън Великобритания поне 10 години.

Сред тях са и заможни британски предприемачи като Ричард Брансън. Управителят на фондове Тери Смит е друг известен бизнесмен, който живее извън Великобритания от 2017 г.

„Много емигранти дори не осъзнават какво се е променило и може би не обръщат внимание на правилата за не-домицил, така че не осъзнават, че са сред неочакваните печеливши“, допълни Етърингтън.

Новите правила ще осигурят и яснота за хора, които досега са били класифицирани като британци по остарелите дефиниции за домицил, заявиха данъчни консултанти.

Понастоящем домицилът се базира на мястото, което дадено лице счита за свой постоянен дом. „Домицилът по произход“ на дадено лице се определя от домицилът на баща му по време на раждането, като домицилът на майката обикновено се разглежда само ако детето е родено извън брака.

Статусът на домицил във Великобритания може да бъде променен чрез придобиване на „домицил по избор“ в друга страна, но това не е лесно и зависи от множество фактори. Прекъсването на връзките с родната страна и придобиването на гражданство другаде могат да изиграят роля, но това не е решаващо, обясниха данъчни експерти.

„Ако като британец сте били извън страната за дълго време, вероятно сте считани за не-домицил, но не сте сигурни“, каза Антъни Уотлинг, управляващ директор в Alvarez & Marsal Tax. „След смъртта ви изпълнителите на завещанието може да се окажат в спор с британските данъчни власти.“

Говорител на HM Treasury заяви: „Замяната на остарялата система за данъчно облагане на не-домицилите с нова, конкурентна на международно ниво, базирана на местоживеене, система премахва несправедливостите в нашата данъчна система, привлича най-добрите таланти и инвестиции във Великобритания и гарантира, че всички дългосрочно пребиваващи във Великобритания плащат данъците си тук.“

Междувременно британците, които вече са прекарали повече от 10 години извън страната, също могат да се завърнат от април и да се възползват от новия режим, който предоставя 100% облекчение от данъците върху чуждестранните доходи и капиталови печалби през първите четири години на пребиваване във Великобритания.

Според новите правила те ще трябва да живеят във Великобритания 10 години, преди да бъдат подложени на пълен наследствен данък.

„Това е възможност за планиране, която [британците] никога досега не са имали“, каза Тим Стоуволд, партньор в Moore Kingston Smith. „Някои хора ще сметнат, че 10 години в чужбина е приемлива цена“, стига правилата да не се променят отново.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!