Антитанкови бариери тип „Таралеж“, съвременни системи за наблюдение и окопи – всичко това е част от усилията на Полша за укрепване на границата ѝ с Русия на фона на опасения от по-широк конфликт в Европа.
С бюджет от около £2 милиарда, програмата „Източен щит“ е най-голямата по рода си в Европа от края на Втората световна война насам.
Целта е да бъдат укрепени границите на Полша с Беларус и руския ексклав Калининград, за да се възпрат империалистическите амбиции на Владимир Путин.
Министър-председателят Доналд Туск, който днес инспектира напредъка по строителството на военните укрепления, нарече проекта „инвестиция в мир“.
Стоейки пред бетонни антитанкови бариери, той заяви на пресконференция: „Колкото по-добре е защитена полската граница, толкова по-трудно е тя да бъде премината от хора с лоши намерения.“
Полша, която през вековете често е ставала жертва на агресивни съседи, днес е един от водещите гласове за сигурност в Европа, особено в момент, когато Франция и Германия са отслабени от вътрешнополитически проблеми.
Правителството на Туск планира да отдели 4,7% от брутния вътрешен продукт на страната за отбрана през следващата година, превръщайки я в един от лидерите на НАТО по отношение на разходите за отбрана. Границите на Полша с Русия, Беларус и Украйна са и външните източни граници както на Европейския съюз, така и на НАТО.
Туск заяви, че очаква „Източният щит“ да бъде разширен в бъдеще, за да защити и малките балтийски държави – Естония, Латвия и Литва.
„Всичко, което правим тук – и ще го направим и по границата с Беларус и Украйна – цели да възпрем и обезкуражим потенциален агресор. Именно затова това е истинска инвестиция в мир,“ подчерта Туск.
„Ще похарчим милиарди злоти за това, но в момента цяла Европа наблюдава тези инвестиции и нашите действия с голямо задоволство и ще ги подкрепи, ако е необходимо.“
Полша не е единствената държава, която се подготвя за евентуален конфликт в Европа. Германия вече разработва планове за бомбоубежища и мобилно приложение, което ще помага на хората да намират най-близките убежища в случай на нападение.
Междувременно, Швеция разпространява 32-странична брошура със заглавие „В случай на криза или война“, която обяснява как да се действа при влошена сигурност.
В съседна Финландия половин милион души вече са изтеглили наръчник за готовност при извънредни ситуации.
През лятото Дания изпрати имейли на своите граждани с информация за водата, храната и лекарствата, необходими за оцеляване в продължение на три дни в случай на криза.