Въпросът за оптималното ниво на болнични обезщетения е сложен и изисква балансиране между подкрепата за болни служители и предотвратяването на злоупотреби. Сравнението между политиките на Германия и Обединеното кралство илюстрира различни подходи и предизвикателства в тази област.
Германия: Щедра система с предизвикателства
В Германия служителите получават 100% от заплатата си през първите шест седмици на болничен. След този период здравноосигурителните компании изплащат 70% от брутната заплата за до 78 седмици в рамките на три години за същото заболяване.
Въпреки това, през последните години се наблюдава значително увеличение на отсъствията по болест. През 2023 г. германските работници са отсъствали средно 19,4 дни поради заболяване, като предварителните данни за 2024 г. показват продължение на тази тенденция.
Обединеното кралство: По-ограничена подкрепа
В Обединеното кралство служителите получават £109,40 на седмица като статуторно болнично обезщетение, започвайки от четвъртия ден на заболяването, за период до 28 седмици.
Тази по-ограничена подкрепа може да насърчи явлението „присъственизъм“, при което служителите идват на работа, дори когато са болни, поради финансови притеснения. Това може да доведе до разпространение на заболявания и по-ниска производителност.
Търсене на баланс
Оптималната политика трябва да намери баланс между предоставянето на достатъчна подкрепа за болни служители и предотвратяването на злоупотреби. Намаляването на щедростта на болничните обезщетения може да намали отсъствията, но също така може да насърчи болни служители да работят, което има свои рискове.
В Обединеното кралство новото правителство на Лейбъристката партия планира да увеличи щедростта на болничните обезщетения, като ги направи достъпни от първия ден на заболяването. В същото време, в Германия се обсъжда дали настоящата система не е прекалено щедра и дали не допринася за високите нива на отсъствия.
В крайна сметка, всяка страна трябва да намери подходящия баланс, който да отговаря на нейните икономически условия и социални приоритети.