Британците масово се обръщат към родното производство заради митата на Тръмп – 71% планират да купуват „Made in Britain“

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
0

На фона на новите американски тарифи, британските потребители масово започват да предпочитат местните продукти, показва проучване на Barclays.

Нарастващата търговска война, предизвикана от решението на бившия президент Доналд Тръмп да наложи 10% мита върху британския внос, вече дава своето отражение върху потребителските нагласи на Острова. Проучване, направено от Opinium Research по поръчка на Barclays, разкрива, че 71% от британците възнамеряват да купуват повече продукти, произведени във Великобритания.

Около две трети от анкетираните заявяват, че се тревожат от възможното повишаване на цените на вносните стоки. В същото време, 40% от участниците в допитването вече търсят алтернативи, произведени на местно ниво.

Тежки мита за ключови индустрии

В допълнение на базовото 10% мито върху британския внос, някои сектори като автомобилостроенето и стоманодобива са изправени пред още по-високи тарифи – до 25%. Това поставя значителен натиск върху износа и застрашава конкурентоспособността на британските производители на международния пазар.

Икономически ефект и политически реакции

Според икономисти и политици, тези мита рискуват да забавят икономическия растеж на Великобритания. Банката на Англия вече предупреди, че съществува реална опасност от нова глобална рецесия, въпреки че въздействието върху инфлацията остава неясно на този етап.

Министърът на финансите Рейчъл Рийвс отказа да подкрепи национална кампания „Купувайте британско“, изразявайки опасения, че подобен подход може да доведе до затваряне на икономиката и протекционизъм. „Всеки трябва сам да вземе решение какво да купува. Ние не искаме Великобритания да се изолира“, заяви тя в парламента.

Позитивни сигнали от потребителския сектор

Въпреки икономическата несигурност, има данни за възстановяване на потребителските разходи. Barclays отчете ръст от 0.5% в потребителското харчене през март в сравнение с предходната година. Нарастват разходите за градински центрове (+13.4%) и продукти за здраве и красота (+11%), благодарение на по-топлото време и удължените дни.

Официалните данни показват и 0.6% ръст в сектора на потребителските услуги за първото тримесечие на годината — най-силният отчитан резултат от година насам. Отделно, по данни на Британския търговски консорциум, продажбите в търговията на дребно са се увеличили с 1.1% през март – над средното ниво за последните 12 месеца.

Заключение

Докато Великобритания се опитва да балансира между глобалната търговия и националните интереси, все по-голяма част от гражданите ѝ избира да подкрепя местното производство. Ако тази тенденция се задържи, тя може да доведе до трайна промяна в потребителската култура и икономическите приоритети на страната.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!