Лондон. Британският вот за напускане на Европейския съюз предизвика вълна от дискриминация срещу учените във Великобритания, тъй като елитните университети в страната са под натиск да изоставят сътрудничеството с европейските си партньори, пише вестник The Guardian.
В конфиденциално проучване на университетите от Russell Group, се показва, че британските академици са били помолени да напуснат финансираните от ЕС проекти или да се оттеглят от лидерските си позиции, тъй като са приемани са финансова пречка.
Негативният ефект срещу британските учени е започнал веднага след референдума през юни, когато невъзможността да се планира бъдещето след брекзит, хвърли сянка върху шансовете на британските организации да спечелят европейско финансиране. Британските учени получават около един милиард паунда на година от програми на ЕС като „Хоризонт 2020“, но достъпът до средствата трябва да бъде изцяло предоговорен след брекзита.
Двадесет и четирите университета в Russell Group се приемат за най-елитните институции във Великобритания. Сред тях попадат Оксфорд, Кеймбридж, Единбург, Лондонски университетски колеж и Имперски колеж в Лондон.
Превод и редакция: Мария Динкова
focus-news.net