Защо Ирландия не иска парите на Apple?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
282

  Според решението на Европейската комисия компанията трябва да върне данъци за 13 млрд. евро, но тя не ги иска

Данъците на стойност милиарди евро, които Европейската комисия реши, че Apple трябва да върне на Ирландия, може да покрият годишните разходи на страната за здравеопазване, да се ползват за построяването на 100 хил. жилища за бедните или да платят част от държавния дълг. Защо тогава правителството не иска парите?

Ирландският финансов министър Майкъл Нунан във вторник обеща да обжалва решението на ЕК, което може да принуди най-богатата компания в света да плати поне 13 млрд. евро, което е над два пъти повече от всички платени корпоративни данъци в страната през 2015 г., съобщава Bloomberg. Той се противопостави на депутатите от опозицията, които заявиха, че Дъблин трябва да приеме парите. Залогът за правителството обаче е доста по-висок.

Корпоративният данъчен режим на страната е крайъгълен камък на икономическата ѝ политика, привличайки компании като Google и Facebook в Дъблин. Дори когато Ирландия бе принудена да търси международен спасителен заем преди шест години, тя устоя на натиска да промени данъчната си политика към компаниите. Макар че решението за Apple не застрашава пряко данъчната ставка от 12,5%, правителството обеща да остане на страната на изпълнителните директори, които според него помагат на икономиката.

„Предприемането на какъвто и да е друг ход ще означава да си отрежем клона, на който седим“, каза Нунан за телевизия RTE във вторник, добавяйки, че неуспешно оспорване на решението ще се отрази негативно на бъдещите поколения.

Apple и Ирландия отричат обвиненията и казват, че никога не е била сключвана преференциална сделка. Производителят на iPhone е един от 700-те американски компании с офиси в страната, които общо са създали заетост на 140 хил. души, сочи Американската търговска камара в Ирландия.

За Apple задълженията са капка в огромния океан от пари. Към миналия месец Apple има 232 млрд. долара, като 214 млрд. долара се държат извън САЩ. Компанията е генерирала по около 4,45 млрд. долара месечно миналата година, така че глобата реално представлява печалбата ѝ за три месеца.

„Става въпрос за репутацията ни“, каза Питър Вейл, данъчен партньор в Grant Thornton Ireland в Дъблин. „Не цифрата е самият проблем, а изводът, че Ирландия се е замесила в някаква странна дейност около данъците, идеята, че предоставяме специални сделки и т.н.“.

Правителството продължава да твърди, че дори ако приеме парите, съгласно европейските правила то ще трябва да използва парите, за да изплати част от държавния си дълг в размер на 180 млрд. евро вместо да финансира бюджета си. Въпреки това, предвид западащото здравеопазване на Ирландия, има все повече натиск правителството да промени курса. Опозиционната партия Шин Фейн каза, че правителството не трябва да обжалва решението, определяйки идеята за „фарс“.

Правителството „активно ще се опита да избегне възстановяването на данъчни приходи, дължими на ирландския народ“, каза Март Карти, член на Шин Фейн в Европейския парламент. „Няма причина да се обжалва решението срещу тази сделка, а правителството трябва веднага да изключи като вариант обжалване“.

По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Веселина Василева

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!