Сингапур може да отмъкне короната на Лондон като световен бизнес център

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
184

Според класация на PwC азиатската островна държава задминава дори Париж и Амстердам

Ако Лондон изгуби статута си на бизнес лидер на света, Сингапур бързо ще го смени на водещата позиция, коментира Bloomberg.

Азиатската островна държава се нарежда след Лондон като най-добър глобален бизнес град, сочи ново проучване на PricewaterhouseCoopers, базирано на социални и икономически данни, публикувани преди вота на Великобритания за излизане от Европейския съюз. Индексът на компанията Cities of Opportunity Index, излизащ за седми път, поставя Сингапур пред Париж и Амстердам – два европейски града, които се опитват да привлекат чуждите компании в случай, че решат да преместят дейността си от Лондон.

Резултатите показват нарастващото бизнес влияние на Сингапур, отчасти в резултат на разширяващата се финансова и застрахователна индустрия, която формира около 13% от икономиката.

Сингапур води пред основния си азиатски конкурент – Хонконг, в категории като лесно правене на бизнес, инфраструктура и здравеопазване, безопасност и сигурност. Хонконг спада с едно място надолу в индекса до девета позиция, отчасти заради по-слаби резултати на категорията, измерваща интелектуалния капитал и иновациите.

Малко градове задминават Сингапур от гледна точка на данъците. Корпоративната данъчна ставка е 17% спрямо над 30% във Франция, 35% в САЩ и средно 22,8% в 35-членната Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

„Анализ на общата корпоративна данъчна ставка, данъците върху физическите лица и данъчната ефективност показва, че Сингапур, заедно с Дубай и Хонконг, имат най-ниските ставки и най-високата ефективност“, казва PwC.

Втората позиция в индекса обаче не означава, че Сингапур ще привлече компании, търсещи да преместят дейността си извън Лондон при излизане на Великобритания от ЕС. Като начало градът-държава затяга правилата спрямо чуждестранните служители и има целогодишен проблем със замърсяването вследствие на горските пожари в Индонезия.

Рави Менон, ръководител на централната банка на Сингапур, каза във вторник, че компаниите стартират дейност в Хонконг и Сингапур, за да навлязат на азиатските пазари и Brexit може и да не навреди на привлекателността на Лондон като финансов хъб.

„Лондон ще остане основен финансов център“, каза той. „Ако има известно изместване, то ще бъде към други финансови центрове в Европа“.

По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Бойчо Попов

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!