Дълговете на правителствата, нефинансовите компании и домакинствата достигат 152 трлн. долара, което е 225% от световния БВП
Дълговете в държавния и частния сектор по света миналата година са достигнали безпрецедентен размер, който е над два пъти по-голям от икономическото богатство, създадено на планетата, предупреди днес Международният валутен фонд (МВФ), цитиран от AFP.
Без отчитане на финансовия сектор глобалната задлъжнялост е достигнала в края 2015 година 152 трилиона долара, което е 225 процента от световния брутен вътрешен продукт (БВП) в номинално изражение, сочи публикуваният нов доклад на Фонда. Тази стойност обхваща дълговете на правителствата, нефинансовите компании и домакинствата.
„Високите дългови нива са скъпи, тъй като често водят до финансови рецесии, които са по-изразени и по-дълги от обичайните рецесии“, коментира Витор Гашпар, директор на отдела за бюджетни въпроси на МВФ.
Скокът на показателя се дължи основно на частния сектор, който се възползва с пълна сила от „евтините пари“, осигурени от свръхлибералната парична политика на големите централни банки.
Държавите също отчитат нарастване на задлъжнялостта.
Очаква се тази година дългът на Япония да е достигнал 250 процента от нейния БВП, на Гърция – 183 процента, а на Франция – близо 100 процента, според новите прогнози на МВФ, цитирани от БТА.
По статията работи: Десислава Попова
investor.bg