Благосъстоянието на домакинствата във Великобритания за последните 12 месеца се стопи с 1,5 трлн. долара, което е спад от 10%
Броят на милионерите в долари в Обединеното кралство намалява с 15% за последните 12 месеца заради Brexit, предава Bloomberg. Резултатът от вота на референдума за напускане на ЕС доведе до сътресения за британската валута и за капиталовите пазари, пояснява в свой доклад Credit Suisse Group AG.
Благосъстоянието на домакинствата във Великобритания за последните 12 месеца се стопява с 1,5 трлн. долара, което е спад в размер на 10%. Основната причина за това е Brexit, пише още в доклада.
“Великобритания изпраща година, в която имаше голямо намаление на лихвените проценти и сериозни последици за капиталовите пазари, породени от Brexit”, се посочва още от швейцарската финансова институция. От там смятат още, че бъдещето на Великобритания е много неясно – както за икономиката ѝ, така също и за домакинствата ѝ.
49 млн. души от Острова притежават 14 трлн. долара, като почти 5% от тях имат състояния над 1 млн. долара. Изненадващият резултат от референдума за напускане на ЕС доведе до обезценка на паунда с 15% за тази година и бе регистриран най-големият дневен спад на пазарите им от 2008 г. насам. И докато капиталовите пазари успяха да се възстановят, то страната е изправена пред икономическа и политическа несигурност, заради това как ще се извърши напускането на ЕС.
Япония бе най-големият победител за периода от последните 12 месеца, като благосъстоянието на домакинствата ѝ се покачва с 19% до 24 трлн. долара, стимулирано от поевтиняването на йената спрямо долара. Благосъстоянието в САЩ се покачва за осма поредна година, достигайки 85 трлн. долара, се посочва още в доклада.
Япония, САЩ и Германия са трите държави с най-много нови доларови милионери. В световен мащаб за последните 12 месеца броят на хората, които притежават поне един милион долара се е покачил с 596 000 до 32, 9 млн. души.
Благосъстоянието в световен мащаб за последните 12 месеца се е покачило с 1,4, достигайки 256 трлн. долара, което е отражение на икономическия растеж и се очаква да достигне стойност от 334 трлн. долара до 2021 г., се посочва още в доклада.
По статията работиха: Елин Качулски, редактор Бойчо Попов
investor.bg