Малките вносители на продукти от ЕС се сблъскват с огромни предизвикателства и неизвестно бъдеще за бизнеса си
Brindisa. Снимка: архив Ройтерс
Вносът на храни от Испания е представлявал добра възмжност за търговия на лондонската фирма Brindisa, но както много други компании за храни и вино, които разчитат на свободното движение на стоки и работници в рамките на Европейския съюз (ЕС), начинанието ѝ е силно засегнато от решението на Великобритания да напусне блока, пише Ройтерс.
Създадената от предприемача Моника Линтън преди 28 години Brindisa сега има 300 служители в пет лондонски ресторанта, два магазина и един склад. Тя е част от сектор, който обхваща повече от 27 500 компании в Лондон, генериращи 14 млрд. лири (17 млрд. долара) годишен оборот. Храната и виното са едни от най-живите сектори в сферата на услугите, но са и сред най-изложените на риск от последиците от Brexit.
“По отношение на Brexit вероятно ние сме най-нелюбимата компания на правителството, защото доставяме всичко от чужбина и сме наели много чужденци”, коментира Линтън пред Ройтерс.
Понижаването на стойността на паунда спрямо еврото след референдума доведе до скок на цените на сирената, шунката и други продукти, които Bridisa внася от цяла Испания. “Трябваше да увеличим цените”, коментира Линтън.
Звеното за внос и дистрибуция на Brindisa дава по 11 млн. евро годишно за купуването на стоки от Испания, така че спадът на паунда струва на фирмата 2 млн. паунда в сравнение с обменния курс по това време миналата година.
“Изключително притеснени”
За малките фирми, които доминират сектора с храни и напитки, силните валутни колебания могат да бъдат сериозен удар, защото те нямат достатъчно капцитет да се справят с подобни извънредни ситуации. “Отнема цялото ни внимание”, коментира Джайлс Бубидънт, съсобственик на дистрибутора и вносител на вина Barton Brownson 7 Sadler. “Имаме толкова много работа. Нямаме време да търсим нови бизнес възможности”, допълва той.
Фирмата внася от ЕС – Франция, Италия и Испания, както и от Чили, Южна Африка и Австралия. Тя е разработила по-сложен подход за валутно хеджиране след световната финансова криза през 2008 г., който омекотява първоначалния удар от Brexit, но през октомври също е качила цените на продуктите си.
За Brindisa и BBS ще бъде огромно предизвикателство, ако в крайна сметка Великобритания договори с останалите 27 страни членки на ЕС връщането на търговските бариери. „Изключително притеснени сме от това. В момента е толкова лесно. Искате да внесете нещо от Европа, просто отивате и го правите“, коментира Бубидънт.
Brindisa нася много продукти с кратък срок на годност, като сирена и прясно мляко. „В крайна сметка може да се озовем там, където бяхме преди, когато имаше тонове документи, но имаше и риск от задържане на продуктите на границата“, коментира Линтън.
Освен това тя е притеснена за това какво ще се случи с правилата за етикетиране, проследяването на храните, безопасността на продуктите и произхода им.
„Ако Великобритания трябва да постави свои правила, всички доставчици ще трябва да имат етикети за Великобритания, вместо етикети за Европа, което е много скъп и бавен процес“, коментира още тя.
Притесненията на Литън и на индустрията като цяло са свързани и с това, че Brexit ще доведе до ограничения на свободното движение на хора, което означава и свиване на евтината чуждестранна работна ръка, на която тя разчита.
Все още няма официални статистически данни за дела на чуждестранните работници в Лондон, заети в търговията с храни и напитки, но някои представители на индустрията твърдят, че са над 50% или дори две трети.
По статията работиха: Елена Кирилова, редактор Миглена Иванова
investor.bg
Горчивият вкус на Brexit за лондонските компании за храни и вино
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!