Снимка: Монитор
Истинска златна треска е завладяла рибарите по морето, споделят местни жители от югоизточните райони на страната пред „Монитор“. Този път обаче не става дума за гонитба на паламуди и чернокоп, а за улов на бяла мида. Заради нея пясъчните плажове са подложени на невиждана оран.
Този лов, доскоро считан за екзотично занимание, детронира риболова и тотално го замени като традиционен поминък на морските хора. След края на туристическия сезон манията по дребните мекотели, известни у нас най-вече с белите си черупки, богати на седеф, се превърна буквално в истерия.
Новият Клондайк лежи заровен на морското дъно, само на няколко сантиметра дълбочина под пясъка. Когато рибарите не са с лодките в морето, времето им минава в разработване на всевъзможни иновации и уреди за тралене на дъното, така че с едно загребване да се събират колкото може повече мекотели.
И голямата беда е именно там. Защото копираните от оригинали самоделни драги, на които са заварени нагъсто зъби от арматура, дерат пясъчното дъно на десетина и повече сантиметра. Обръщат микросвета на всички водни обитатели в този пласт – скариди, раци, риби дракони, морски езици и писии, хайвер, миди и ги унищожават до голяма степен. Подобни иновации са строго забранени от закона и се наказват със солени глоби.
Рискът обаче, очевидно си струва, като се има предвид, че новият бизнес носи по хилядарка дневно.По публикацията работи: Мария Нестерова
dnes.bg