Люксембург се включва в битката за финансов лидер на Европа след Brexit Според финансовия министър на Люксембург страната вече постига известен успех в това отношение

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
82

Пиер Граменя. Снимка: Архив Ройтерс
С излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) редица европейски страни искат мястото на Лондон като водещ финансов център след Brexit. А Люксембург е един от тях, разказва CNBC.
На посещение в Сингапур финансовият министър на Люксембург Пиер Граменя заяви, че страната вече представлява врата към Европа и е готова за по-голяма роля.
„Имаме рейтинг от три пъти А от всички рейтингови агенции. Има много предсказуемост и стабилност от политическа, икономическа и финансова гледна точка“, каза той за CNBC.
Граменя вече вижда известен успех.
Застрахователният гигант AIG в сряда обяви, че ще отвори дъщерно дружество в Люксембург, като в същото време ще запази основната си европейска централа в Лондон. Той обаче заяви, че отношенията със Ситито в Лондон продължават да са важни.
„Бизнесът винаги намира начин да се разшири и ние искаме да бъдем естествени партньори с Великобритания в това ново начинание“, добави той.
Люксембург е и в списъка на британската банка Lloyd’s за дом на дъщерното ѝ дружество в ЕС, каза Ройтерс.
Плановете се осъществяват на фона на несигурността за Лондон като финансов център на региона, след като правата за паспортизация и достъпът до единния пазар не могат да бъдат гарантирани, след като Великобритания излезе от ЕС.
Очаква се британският премиер Тереза Мей да задейства Член 50 от Лисабонския договор до края на март, за да даде старт на официалните преговори, като по план те трябва да продължат около две години.
Раздялата може да стане трудна, ако Великобритания откаже да плати сметката за излизане, което ще бъде първият въпрос в преговорите, казва Джейкъб Киркегаард, научен сътрудник в Peterson Institute for International Economics.
“Ако Великобритания откаже да направи това, тогава ЕС ще отговори, че „няма да договаряме бъдещи търговски отношения с Великобритания“, като в този момент ще има реален риск преговорите да се разпаднат и да има предсрочни избори във Великобритания“, каза Киркегаард за телевизията.
„Това ще създаде много допълнителна несигурност и известна волатилност на финансовите пазари“, добави той.
По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!