Снимка: АФП
Манчестър. Двадесет и двама загинали, 59 ранени. Кой стои зад експлозията, която разтърси участъка пред стадион „Манчестър Арена“?
Какво е известно за самоубийствената атака?
Взривът избухна след края на концерта на поп звездата Ариана Гранде около 22.35 часа (местно време), в момент, в който зрителите започнаха да напускат стадион „Манчестър Арена“. На концерта присъстваха предимно младежи. Ариана Гранде, 23-годишната певица, която е на световно турне, не пострада при нападението, но отмени всичките си планирани изяви.
Полицията потвърди, че в Манчестър е извършена терористична атака. Нападателят, носил жилетка със заложени експлозиви, е загинал при извършване на атентата. Правоохранителните органи изразиха увереност, че мъжът е действал сам, но разследването продължава. Следователите проверяват дали извършителят не е бил част от мрежа.
Какво не е известно за самоубийствената атака?
Стадионът „Манчестър Арена“, където бе извършено нападението, събира 21 хил. зрители. Все още не са приведени данни за това какъв е броят на присъствалите на концерта на Ариана Гранде.
Към момента няма яснота и по въпроса кой е нападателят и какви са мотивите за деянието му. Засега нито една групировка не е поела отговорност за трагедията. В социалните мрежи циркулира информация, че зад атентата стои близкоизточната радикална групировка „Ислямска държава“, но няма никакви доказателства, че членовете й имат отношение към нападението в Манчестър.
Остава отворен въпросът и дали самоубийственият атентатор е действал самостоятелно или е част от терористична мрежа.
В продължение на няколко години Великобритания остава една от основните цели на ислямистите. Последният терористичен атентат бе извършен на 22 март 2017 г., когато нападател вряза автомобил в група пешеходци. Инцидентът се случи на метри от британския парламент. Отговорност за нападението поеха джихадистите от „Ислямска държава“.
Първи реакции на световните лидери
Британският министър-председател Тереза Мей осъди „отвратителната терористична атака“ в Манчестър. „Работим по установяването на пълните детайли относно това, което е смятано от полицията за отвратителна терористична атака“, заяви Тереза Мей в официално изявление след трагедията.
По-късно бе съобщено, че Мей и основният опозиционен лидер Джереми Корбин (Лейбъристка партия) са постигнали съгласие за преустановяване на предизборната кампания „до второ нареждане“.
Министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо и председателят на Европейския съвет Доналд Туск изразиха съболезнования във връзка с взрива в Манчестър.
„Сърцето ми тази нощ е с Манчестър. Мислите ми са с жертвите“, заяви Туск на личната си страница в социалната мрежа „Туитър“.
„Канадците са шокирани от новината за ужасяващото нападение в Манчестър от тази нощ. Моля, пазете жертвите и семействата им във вашите мисли“, на свой ред заяви Трюдо.
Съболезнования поднесе и Берлин. Министърът на външните работи на ФРГ Зигмар Габриел изрази съболезнованията си след експлозията в британския град Манчестър, жертви на която станаха 22 души, а други 59 пострадаха.
„Ужасяваща новина от Манчестър!“, пише германският министър в профила си в социалната мрежа „Туитър“. „Нашите мисли сега са с британските приятели. Стоим рамо до рамо с тях“, увери първият дипломат на Берлин.
Новият държавен глава на Франция Еманюел Макрон също изрази своя „ужас“ от атаката, която отне живота на 22 души. Макрон „научи с ужас и шок за нападението, което се случи вчера вечерта“, се казва в изявление от Елисейския дворец.
Френският външен министър Едуар Фелипе осъди нападението като „най-страхлив тероризъм“, насочен „конкретно и съзнателно“ към младите хора.
Редакция: Тереза Герова
focus-news.net