Задълбочава ли се разделението сред британското правителство за Brexit?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
257

Консерваторите продължават да спорят как страната им да напусне ЕС
Снимка: Архив Ройтерс
Некриещият подкрепата си за Европейския съюз (ЕС) изпълнителен директор на нискотарифната авиокомпания Ryanair Майкъл О’Лиъри неотдавна се присъедини към все по-многобройните критици, които смятат, че преговорите на премиера на Великобритания Тереза Мей за Brexit „не водят доникъде“.
„Те са малко нещо в безпорядък и им трябва някакво лидерство“, каза О’Лиъри за Скай нюз.
С наближаването на дългоочакваната реч на Мей за Brexit в петък спекулациите се множат дали подложеният на натиск министър-председател или някой неин съперник в Консервативната партия ще се опита да осигури това водачество.
Според много анализатори най-новият признак за разделение е, че външният министър Борис Джонсън, който бе кандидат за партийното лидерство преди Мей да замени Дейвид Камерън на премиерския пост през юли 2016 г., изложи собствената си „визия за една дръзка и процъфтяваща Великобритания, получила сили от Brexit“ във в. „Таймс“ в събота.
Джонсън съживи спорното твърдение, което за пръв път бе използвано от водената от него кампания за напускане в миналогодишния референдум за излизането от блока, че с напускането на ЕС Великобритания може да спести над 350 млн. лири (455 млн. долара) седмично, които да се използват за обществени услуги.
Вътрешният министър на Великобритания Амбър Ръд обвини Джонсън, че се опитва да се позиционира като „даващ акъл отстрани“ за Brexit, а ръководителят на правителствената статистическа служба Дейвид Норгроув се оплака в отворено писмо, че посочената от Джонсън сума „бърка брутния и нетния принос“ на страната в ЕС и е „очевидно погрешна употреба на официалните статистики“. Джонсън отхвърли критиката на Норгроув и каза, че „очаква с нетърпение“ речта на Мей във Флоренция.
„Всички зад Тереза за един славен Brexit“, написа той в Туитър.
Колин Талбът, който преподава държавно управление в университетите в Манчестър и Кеймбридж, обаче заяви, че Джонсън изглежда „иска да се утвърди като водач на Бригадата на твърдия Brexit за наближаващата битка за лидерския пост“.
Консерваторите са в „почти явна гражданска война“, докато главните им съперници – лейбъристите, са в „потискана гражданска война“, каза вчера лидерът на либералните демократи Винс Кейбъл.
„Борис си е Борис“, каза Мей вчера на пътуващи с нея до Канада репортери. „Като правителство всички сме съгласни, че е важно да се осигури подходяща сделка за Великобритания, подходящо споразумение за напускане, но и подходяща сделка за специално партньорство между ЕС и Великобритания за в бъдеще“, добави Мей.
Въпреки изразеното й неотдавна настояване, че тя „не е от хората, които се отказват“ и ще води консерваторите и в следващите общи избори през 2022 г., специализиралият се по Brexit политически анализатор Саймън Ъшъруд от университета в Съри каза, че тя си остава „осъдена на смърт с отсрочка“, пише в материала, цитиран от БТА.
Такова е мнението на много наблюдатели, откакто Мей насрочи пагубните предсрочни избори през юни. На тях тя изненадващо загуби парламентарното си мнозинство, а левият лидер на лейбъристите Джереми Корбин увеличи подкрепата си, което принуди премиера да разчита на десетте депутата от северноирландската Демократична юнионистка партия за важни гласувания.
„Тя фатално се компрометира в партията, а партията не е съчувстваща организация“, каза Ъшъруд. Ще е необходим „доста изумителен обрат“, за да се задържи Мей на лидерския пост в дългосрочен план, допълни той.
„Мисля, че на този етап е удобно тя да бъде държана на поста, защото ако нещата се влошат вината ще поеме тя, а после идва нов човек, разчиства и получава по-висока подкрепа от това“, каза Ъшъруд.
Финансовият министър Филип Хамънд, който агитира за изгоден за деловите среди Brexit със силни преходни договорености в защита на икономиката, след като Великобритания напусне ЕС през март 2019 г., и подкрепящият излизането то блока министър на международната търговия Лиъм Фокс, който твърди, че Великобритания може да оцелее след напускане на ЕС без никакво споразумение, миналия месец написаха съвместна статия, която се прие като израз на единство сред консерваторите.
Великобритания определено ще напусне митническия съюз и общия пазар на ЕС, но може да договори някакъв „ограничен във времето“ преход, за да „се даде по-голяма сигурност на деловите среди“, написаха Хамънд и Фокс във в. Telegraph.
Ъшъруд обаче каза, че статията им не е успяла да прикрие пукнатините в партийното единство. „Все така получавате различни гледни точки от отделни хора. Може да са се спогодили за тази статия, но все още има много неща, по които не са на едно мнение“, каза той.
Ъшъруд каза, че не вижда „никакъв консенсус в кабинета или по висшите ешелони на Консервативната партия“.
„Проблемът си остава същият, какъвто е от юни миналата година: план няма, а дори и да имаше някакъв план, няма човек, който да е способен да го осъществи“, каза той.
По статията работи: автор Екип на Investor.bg
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!