Барние: Лондон трябва да спазва всички правила на ЕС през преходния период

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
135

Главният преговарящ на ЕС за Brexit заяви, че реално остава само една година за преговори
Снимка: Архив Ройтерс
Главният преговарящ на Европейския съюз (ЕС) за Brexit Мишел Барние заяви, че Великобритания трябва да следва всички правила на Съюза по време на преходния период след излизането си от блока. Той допълни обаче, че продължителността на едно такова споразумение трябва да бъде кратка, съобщава Bloomberg.
“Този период ще започне на 30 март 2019 г., когато Великобритания вече няма да е член на европейските институции и затова няма да има участие в процеса на взимане на решения“, каза Барние в Рим. Разширяване на европейското право „с всички негови ползи логично ще изисква прилагането на регулаторните, бюджетни, надзорни, съдебни и правоприлагащи инструменти и структури“, каза той.
Макар че това искане не е ново за ЕС, то подчертава намерението на блока да отхвърли каквото и да е гъвкавост на Великобритания, в случай че тя избере преходен период с цел да се облекчи шока от нов режим за компаниите и инвеститорите. Коментарите му предполагат, че Великобритания ще трябва да спазва всички решения на съдилищата на ЕС и да внася пълни бюджетни вноски през това време.
Барние говори в Рим 24 часа преди британският министър-председател Тереза Мей да изнесе реч в страната, в която ще очертае какво е готова да предложи, за да уреди т.нар. „сметка за Brexit” от десетки милиарди евро. Очаква се и Великобритания да поиска преходен период, след като напусне ЕС, през който може да се наложи да продължи да плаща към бюджета на блока.
Не е възможен преходен период освен ако не се постигне всеобхватна сделка за Brexit, която задоволява ЕС от гледна точка на правата на европейските граждани във Великобритания, ирландската граница и финансовата сметка, предупреди отново Барние.
„Убеден съм, че бързо споразумение по условията на оттеглянето на Великобритания и преходен период са възможни“, каза Барние. „За да се случи това, искаме Великобритания да сложи на масата още следващата седмица, предложения за преодоляване на различията“, коментира той.
След три кръга преговори, откакто Мей официално уведоми ЕС през март за решението на Великобритания да излезе от Съюза, времето за постигане на сделка бързо се изплъзва, каза Барние.
„Шест месеца ще бъдат необходими, за да се позволи ратифицирането преди 29 март 2019 г., затова остава само още една година“ за преговори, каза той.
Французинът, който ще проведе преговорите с британския си колега Дейвид Дейвис в новия кръг в понеделник, повтори позицията си от по-рано този месец, според която Великобритания няма да има свободата да избира вида на бъдещите си отношения с блока по свое желание.
„Ако Великобритания искаше да постигне нещо повече от типа споразумение за свободна търговия, което току-що подписахме с Канада, има и други модели на масата“, каза Барние. „Норвегия и Исландия например са избрали да бъдат на единния пазар, да приемат правилата и да допринасят финансово за кохезионната политика“, каза той.
„Едно нещо е сигурно: не е и няма да бъде възможно трета страна да получава същите ползи като в Норвежкия модел, но да има ограничени задължения по канадския модел“, допълни той.
По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Миглена Иванова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!