Повече от половината британци смятат, че има полза от членство в ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
234

Еврочленството е двигател на икономическия растеж, смятат повечето европейци, участвали в допитването на Евробарометър
Снимка: Архив Ройтерс
55% от британците виждат ползи от членството на страната в Европейския съюз (ЕС), показва последното проучване на Евробарометър.
Предварителни данни от него бяха публикувани по-рано през седмицата, показвайки завръщане на оптимизма сред европейците. Според 64% от запитаните, или с 4 пр.п. повече от предишното проучване, еврочленството носи ползи за страната им. Намалява и броят на негативно настроените – 25%, спрямо 31% през 2016 година, са вече тези, които смятат, че членството в ЕС се отрязва негативно на страната им.
Данните на Евробарометър за България показват, че 56% отговарят положително на въпроса дали страната печели от членството си в ЕС. Това е увеличение от 7 пункта спрямо аналогичното проучване през 2016 година.
Фокусът към Великобритания дава интересен поглед към страната на фона на водените преговори за излизане от ЕС. За една година хората, които смятат, че членството в общността е нещо негативно, намаляват със 7 пункта до 27 на сто.
Европейците усещат положителна промяна в институциите – 47% вече са на мнение, че гласът им се чува в ЕС. Това е най-добрият резултат след изборите за Европейски парламент през 2009 година, посочват от самата институция.
От публикациите е видно, че като цяло най-голям процент от европейците виждат икономически ползи от членството в ЕС – 36% вярват, че общността е допринесла за икономическия растеж на страната им, 28% – че дава възможност за работа на хората и 19% – че подобрява стандарта на живот.
Една трета от участвалите в проучването смятат, че еврочленството е подобрило отношенията на страната им с останалите държави от ЕС, както и че допринася за сигурността им.
Тук обаче мнението на британците се различава – според 22% общността допринася за сигурността им, а според 26% – за по-добрите отношения със съседите. В същото време обаче за 42% от участвалите в проучването на Острова членството в ЕС е двигателят на икономическия растеж на страната.
За българите членството в ЕС носи основно повече възможности за работа (за 52% от анкетираните), за 35% от анкетираните подобрява връзките с останалите страни от общността. ЕС като стимул за икономиката виждат само 26% от участвалите в проучването.
Доверието на британците в европейските институции е ниско – 47% посочват, че ЕП например трябва да има незначителна роля, а 31% имат негативно отношение към законодателния орган на общността. За сметка на това в ЕС като цяло ЕП има „абсолютно положителен“ образ за 31% от европейците, а 42% се отнасят „неутрално“ към институцията.
Делът на одобрението към ЕП е най-голям в Ирландия, а на второ място е България с 49% от анкетираните. Така европейската институция съществено изпреварва оценката на българите към националния парламент, за който подкрепата е към 10%.
По статията работиха: Деляна Петкова, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!