Тъй като Лондон смята драстично да ограничи миграцията от ЕС към страната
Един от най-големите проблеми за гласувалите „За” Великобритания да напусне Европейския съюз беше страхът от евентуалната имиграция, която би последвала. Стана ясно и че правителство в Лондон цели драстично да понижи миграцията от ЕС към Великобритания.
Преговорите за Brexit все още предстои да засегнат въпроса дали Великобритания ще продължи да е част от Акта за свобода на движение, който позволява на гражданите на ЕС свободно и лесно да пътуват между страните членки. Нетната миграция вече спада, но липсата на яснота каква ще бъде британската имиграционна политика след Brexit води до високо ниво на несигурност за гражданите, индустриите и икономиката.
В своята най-нова икономическа прогноза за Великобритания консултантската компания PricewaterhouseCoopers (PwC) е използвала съставяне на икономически модели, за да предвиди влиянието, което би оказал един потенциален рязък спад на миграцията от ЕС. Компанията е установила, че понижение с 50% би снижило нивото на британския брутен вътрешен продукт (БВП) с около 1.1% през 2030 г. или с 29 млрд. долара според стойностите на БВП на страната към 2017 г.
„Мигрантите от ЕС играят все по-важна роля в британската икономика от 2004 г. насам, като особено голямо влияние имат в Лондон и в определени сектори като производството на храни, хотелиерството и ресторантьорството, складовата дейност и строителството”, пишат от PwC. Според компанията, през 2016 г. работниците от Европейската икономическа зона са съставяли 31% от британската работна сила за производство на храни, като същевременно съставляват значителен дял в други сектори от сферата на услугите: настаняване (18%), складиране (17%), услуги в областта на храните и напитките (13%) и строителство (10%).
economic.bg
Великобритания може да загуби 29 млрд. долара след Brexit
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!