Депутатите приеха поправка, която им дава повече правомощия при окончателната сделка за излизане от Европейския съюз
Снимка: Ройтерс
Правителството на британския министър-председател Тереза Мей претърпя сериозна загуба в сряда, след като депутатите приеха промени в плана за Brexit, които според министрите може да застрашат излизането на Великобритания от Европейския съюз.
Парламентът прие с 309 гласа „за“ срещу 305 „против“ поправка, която дава на депутатите по-голяма роля при окончателната сделка за излизане от ЕС – силен удар за Мей, чиито позиции вече отслабнаха, след като изгуби мнозинството на Консервативната ѝ партия на изборите през юни, предава Bloomberg. Интересното е, че не поддръжниците на Brexit, които често подкопават усилията на Мей, бяха тези, които се обърнаха срещу нея, а проевропейски настроените депутати.
Смущаващият обрат за британския лидер повдига съмнения за това дали тя може да събере достатъчно подкрепа за визията си за Brexit. Макар че фокусът напоследък бе върху постигането на споразумение с ЕС по първоначалните условия на развода, по-голямото предизвикателство винаги е било у дома.
Законодателите в Камарата на общините сега ще могат да наложат вето върху договора за излизане, преди страната реално да напусне ЕС, ако не харесат условията. Мей може да претърпи нова загуба още следващата седмица заради поправка, която може да привлече дори по-широка подкрепа от нейни съпартийци.
Мей се обърна лично в парламента към колегите си, за да потърси подкрепа. Министрите прекараха целия ден в предложения за отстъпки, които целяха да „подкупят“ разбунтувалите се консерватори, включително оферта в последната минута за нов текст. Камарата обаче заяви, че вече е „твърде късно“.
Малцина очакват Мей да изгуби поста си. По-вероятна обаче става възможността Великобритания да излезе от ЕС по по-малко драматичен начин, отколкото някои министри искаха и срещу който предупреждаваха бизнес мениджъри – т.нар. сценарий без сделка. Вероятно сега ще се стигне до т.нар. „мек“ Brexit, който ще остави Великобритания в по-близки отношения с ЕС, въпреки че със сигурност предстоят още обрати.
Законодателството, което Мей искаше да прокара, щеше да даде на правителството ѝ пълни правомощия да започне прилагането на Brexit без одобрението на парламента. Мей твърдеше, че всичко друго би застрашило „подреденото и гладко“ излизане, което тя иска.
Членовете на парламента обсъждат и закона, с който ще се отмени цялото законодателство от 1972 г. насам, което обвързва Великобритания с ЕС и пренася съществуващото европейско право в местното, като целта е да се гарантира правна приемственост след Brexit.
По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Десислава Попова
investor.bg
Правителството на Тереза Мей претърпя сериозна загуба от парламента
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!