Кой е най-лошият сценарий за Brexit?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
414

По-високи цени за потребителите и затруднения за британските пенсионери в чужбина
Bританскияt министър за Brexit Доминик Рааб. Снимка: Ройтерс

Британците ще се сблъскат с по-високи цени за стоки от ЕС, освен ако британското правителство не постигне споразумение за Brexit. Британските пенсионери, живеещи в страни като Испания, пък ще бъдат поставени пред риск да изгубят достъпа до пенсиите, изплащани в британски банки.

Това се посочва в 25 технически документа, представени днес от британския министър за Brexit Доминик Рааб, които обясняват как компаниите и гражданите да се подготвят за евентуален провал на преговорите, информира Bloomberg.
Рааб бе разпитван за вероятността компаниите да бъдат поставени под натиск заради засилената администрация, както и за увеличаването на потребителските разходи, включително по плащания за кредитни карти. Финансовото бъдеще на възрастните британци, установили се в по-евтини и по-топли европейски страни, многократно бе включвано с дискусията.

Публикуването на плановете за „най-лошия сценарий“ стана обект на разгорещен политически дебат през последните седмици.

В изказването си днес Рааб посочи, че Великобритания все още очаква да „постигне силна сделка от полза и за двете страни“, но правителството трябва да бъде готово в случай на провал на преговорите.

Представените документи отразяват цялостния подход на кабинета по възможност нищо да не се променя непосредствено след излизането от ЕС през март 2019 година.

Документ от девет страниц, посветен на банките, предупреждава, че британските компании ще загубят достъпа си до европейските платежни системи.

Потребителите могат да бъдат изправени пред по-високи цени и по-бавна обработка на еврови трансакции. Вероятно ще се вдигнат разходите за картови плащания между Обединеното кралство и ЕС, защото вече няма да се прилага европейското правило срещу допълнителните такси, посочва докладът.

Междувременно хората в Европа, които разчитат на британски банкови услуги, „могат да загубят възможността за достъп до кредитни и депозитни услуги, както и до застрахователни договори“.

Над един милион британци, живеещи в ЕС, могат да загубят достъпа до британските си банкови сметки, по които получават пенсии и заплати, допълва Ройтерс.

На институцуонално равнище, британските инвестиционни банки ще имат повече затруднения да продават услуги в ЕС. Британските борси пък може би няма да могат да листват европейски компании, информира Блумбърг.

Други фирми, търгуващи с ЕС, са призовани да отчетат обема на бизнеса си. Внасяните и изнасяни стоки ще се нуждаят от митнически декларации, а вносителите ще трябва да се регистрират. Тези допълнителни мерки неминуемо ще вдигнат цените за британските потребители.

Министърът на здравеопазването Мат Ханкок посочи в писмо, че правителството ще осигури да се поддържат доставки на лекарства за шест седмици, в случай че вносът от ЕС бъде засегнат, но болниците „не е необходимо да вземат мерки за запасяване с допълнителни лекарства“.

Британските производители на органични храни пък ще могат да изнасят за ЕС, само ако имат сертификат от орган за контрол на органичните храни, признат и одобрен от ЕС за работа във Великобритания, допълва Ройтерс.

БТА

По статията работи: Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!