Автор: news.bg
Източник: EPA/БГНЕС
Великобритания може да увеличи военното си присъствие в Азия и да предприеме редица други действия за сдържане на Китай, съобщава “Файненшъл таймс” и цитира други подобни планове, обсъдени тази седмица в Лондон с членове на британския кабинет от командирите на сухопътните сили, флота и военновъздушните сили на Обединеното кралство.
Заплахата от Китай ще е една от основните теми в предстоящия преглед на британската национална стратегия за отбрана и външна политика. Публикуването на документа е отложено поради пандемията COVID-19, и сега трябва да бъде представен през есента.
Очаква се в него на правителството да се препоръча да увеличи присъствието си в сферата на интересите на КНР, действайки по-активно с НАТО, както и да разшири сътрудничеството със съседите на Пекин – Сеул и Токио.
Очаква се в Лондон да обърнат по-голямо внимание на киберсигурността и готовността за хибридна конфронтация с Китай, въпреки факта, че пряката военна конфронтация се счита за малко вероятна.
Ръководителят на британската парламентарна комисия по отбраната Тобиас Елууд коментира, че Лондон трябва да извърши “фундаментално рестартиране” в отношенията с Пекин.
Той предупреди ръководството на кралството срещу намаляване на размера на въоръжените сили и разходите за отбрана поради финансовите последици от пандемията.
“Трябва да разберем как ще се справим с Китай, който още преди края на живота ни ще задмине САЩ икономически, технологично и военно”, заяви Елууд, който е и заместник министър на външните работи и министър на отбраната в правителствата на Дейвид Камерън и Тереза Мей.
Военните експерти също подчертават необходимостта от преоборудване на двата нови британски самолетоносача, “Принцът от Уелс” и “Кралица Елизабет”.
Както британският пенсиониран генерал Ричард Барънс подчертава, Китай разполага с оръжие в арсенала си, създаден специално за унищожаване на самолетоносачи и изтребители, базирани на самолетоносачи, което значително ограничава способността на Великобритания да демонстрира сила в Южнокитайско море.
Едно от възможните решения е използването на самолетоносачи като платформа за дронове.
Притесненията на управляващата Консервативна партия относно политиките на Китай ескалират, след като Пекин прие закона за национална сигурност в Хонконг.
За проблем се приема и зависимостта на британската индустрия, здравната система и телекомуникационния сектор от китайския внос. Британските власти разработват и стратегия за намаляване на тази зависимост.
news.bg