Археолози откриха на о-в Джърси в Ламанша скални рисунки на 14 хиляди до 23 хиляди години, които са най-древните във Великобритания, съобщи Би Би Си.
Редактор: Дарина Караколева
скални рисунки / iStock/Getty Images
На десетте открити каменни плакета са изобразени абстрактни рисунки. Подобни са намирани в Испания, Португалия, Франция. Принадлежат към Мадленската култура (късен палеолит – 15-то до 8-о хилядолетие пр. н. е.).
Повечето са пресичащи се линии. Направени са сякаш от повторни нарези, което показва, че камъните може да са имали някакво функционално предназначение.
Някои обаче сякаш наподобяват животни, а на една има петно като от охра, обясни Силвия Бело от Националния природонаучен музей. Тя е изследвала находките с колеги от университите в Нюкасъл и Йорк.
Плакетите са открити от 2014 г. до 2018 г. Сега битанските специалисти публикуват резултатите от изследването си.
“Тези фрагменти от гравиран камък са невероятни доказателства за художествена изява в най-отдалечения край на Мадленската култура”, заяви Шантал Конлър от университета в Нюкасъл.
Културата е кръстена на пещерата Мадлен във Франция, по стените и таваните на която има гравирани монохромни и полихромни рисунки от ерата на късния палеолит. Примери за тази култура са и рисунките в пещерите Ласко във Франция и Алтамира в Испания.
dariknews.bg