Ако Белене бъде спрян, ще пострадат и България, и Русия

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
533

"Мъглява" е перспективата руският атомен консорциум  "Росатом" да събере от България неустойка за "политически  саботаж" на междуправителствените споразумения за строежа на АЕЦ "Белене", пише в. "Росийская газета".

В края на миналата година при преговори в София бяха постигнати конкретни договорености за АЕЦ „Белене“, а буквално на следващия ден те бяха оттеглени с политически изявления от  българската столица. „Росатом“ почти се отчая да постигне от днешното ръководство на България адекватни стъпки, за да започне изграждането на централата, пише изданието.
„За Русия в лицето на „Росатом“ сега ще е по-изгодно в икономически план да се оттегли от проекта и да получи обезщетение чрез съда, отколкото да работи и занапред с българските власти“, смята руският аналитик Дмитрий Кумановски,  цитиран от пресцентъра на атомната енергетика и промишленост на  Русия, посочва изданието.
Според експерта под натиска на чуждестранни държави днешното българско ръководство съзнателно вкарвало в задънена улица ситуацията със строежа на АЕЦ на базата на руски технологии. За пет години „приказки не по същество“ цените на  матералите, оборудването и монтажа са нараснали и разноските са  се покачили многократно, казва Кумановски. Признава обаче, че  „от политическа гледна точка Русия ще изгуби със загубата на един от традиционните пазари за своите технологии“. Междувременно София „запазва плах оптимизъм“, отбелязва  изданието.
„Не вярвам много-много Русия да се откаже от  проекта“, заявява професор Атанас Тасев, експерт на Българския  атомен форум, цитиран от изданието. Според него последното  развитие може да стимулира българското правителство да ускори  бюрократичните процедури. Ако строежът бъде спрян, ще пострадат и двете страни. Русия  ще изгуби своите геополитически позиции на Балканите,  предупреждава Борис Шмельов, политолог от Института за икономика към Руската академия на науките, също цитиран от „Росийская  газета“.
Според Шмельов независимо от всички проблеми е далеч  по-разумно проектът да бъде доведен докрай и да се използват  резултатите, вместо да се зарязват нещата насред път.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!