В Англия и Уелс американските кучета bully XL трябва да бъдат държани на повод и с намордник на обществени места, след като влезе в сила нов закон. Развъждането, продажбата или изоставянето им също е незаконно от новогодишната нощ.
Собствениците, които искат да запазят своя bully XL, след като пълната забрана влезе в сила на 1 февруари 2024 г., имат време до полунощ да подадат молба за това.
Ограниченията са въведени след редица атаки, но активистите настояват, че забраната на породата не е решението. Министърът на околната среда Стив Баркли заяви, че правителството е предприело „бързи и решителни действия“ след поредица от атаки, включително смъртта на човек, нападнат от американски bully XL.
Породата е добавена към списъка със забранени кучета съгласно Закона за опасните кучета от 1991 г. За да получат сертификат за освобождаване, позволяващ на собствениците да запазят своите кучета, те трябва да получат застраховка, да кастрират кучето си и да платят такса от £92,40.
RSPCA предупреди за „огромен риск“, че спасителните центрове и ветеринарите няма да могат да се справят с вероятния скок на търсенето. Саманта Гейнс от благотворителната организация коментира, че забраната е въведена толкова бързо, че някои собственици може да не са подготвени.
Д-р Гейнс предложи съществуващите закони да се използват по-ефективно за насочване към хора, които експлоатират и безотговорно развъждат животните. Много благотворителни организации за животни се противопоставиха на забраната, като Коалицията за контрол на кучетата заяви, че забраните за специфични породи са неефективни.
Обединеният киноложки клуб в САЩ заяви, че американският bully XL „прави отлично семейно куче“, въпреки че отбеляза, че „кучешката агресия е характерна за тази порода“.
Новите насоки не се прилагат за Северна Ирландия или Шотландия. Ако шотландските министри се съгласят, забраната ще се прилага и в Шотландия. В Северна Ирландия забраната на американския bully XL би изисквала отделна промяна в законодателството.