Берлин има интерес Великобритания да остане на единния европейски пазар, но не и от лесна сделка за това
Германският канцлер Ангела Меркел и новият британски премиер Терезе Мей могат да бъдат идеалните партньори в предстоящите преговори за излизането на Великобритания от ЕС, коментира германското издание The Local.
Повечето европейски лидери изказаха своето разочарование от шокиращия резултат от референдума в Обединеното кралство, проведен на 23 юни. 52% от гласувалите поискаха страната да напусне общността.
В същото време обаче The Daily Telegraph вече коментира опитите на Франция да измести финансовия център на Европа от Лондон в Париж.
Великобритания ще се нуждае от съюзник в преговорите по Brexit. Според мозъчния тръст Open Europe Берлин, въпреки своето разочарование, ще бъде защитникът на Лондон.
„В интерес на (Ангела – бел.ред.) Меркел и на германската икономика е да няма значителни търговски бариери с техния трети по големина търговски партньор“, коментира анализаторът Михаел Волгемут. За него Германия ще се постарае по-скоро да изгради мостове между Брюксел и Великобритания, отколкото да ги разрушава.
Добрата новина за Лондон е, че Германия няма да бъде сама в тези усилия. Швеция и Холандия също имат интерес „да държат Великобритания възможно най-близо до ЕС“, посочват още от Open Europe. Тези държави по традиция са съюзници с Великобритания в различни преговори на ниво ЕС.
The Local цитира независимо проучване, според което Великобритания и Швеция гласуват по един и същи начин при 89% от решенията, свързани с европейската политика.
Между Меркел и Мей има и доста прилики в личен аспект – и двете са дъщери на пастори, посочва още изданието. Двете изглеждат прагматични, не са помпозни в политически аспект и не споделят „екстремна визия за Европа“, кзава още Волгемут. Той очаква двете дами да обсъдят в неформална среща Brexit и да намерят решение как това ще бъде най-малко болезнено и за двете страни.
Малко наивно обаче е да се вярва, че Берлин ще позволи сделка, която да е изцяло в полза на британците, категоричен е анализаторът.
„Берлин има политически интерес да не даде на Обединеното кралство добра сделка“, казва той и допълва, че подобно развитие на нещата ще окуражи и други държави да напуснат ЕС.
С други думи Ангела Меркел няма да иска да накаже Лондон с търговски бариери, но едва ли ще допусне компромис със свободите, които са в основата на идеята за ЕС, особено за свободата на движение.
Според наблюдателите на Лондон ще бъде предложен т.нар. „Норвежки компромис“, който позволява пълен достъп до Европейското икономическо пространство, но в замяна на свободното движение на стоки, капитали и работна сила. Подобни споразумения са подписали Норвегия, Лихтенщайн и Исландия.
Очакванията са за сблъсък между Лондон и останалите европейски лидери именно в частта със свободното движение на хора. Една от причините британците да гласуват със „за“ напускането на ЕС е именно миграцията. В същото време обаче бившият вече премиер Дейвид Камерън успя да договори някои отстъпки от Брюксел по време на преговорите през пролетта. По този начин той искаше да убеди британците да гласуват в подкрепа на еврочленството.
Една от тях е дори и граждани от ЕС да нямат равен достъп до социални придобивки за период от четири години. Иронично, но след Brexit това може и да не важи.
В другите европейски страни нагласите към излизането на Великобритания от ЕС не са така приятелски, смята още Волгемут. Той дава за пример Франция, която не само се опитва да привлече финансовия свят към себе си, но и трябва да потуши нагласите на французите за Frexit.
Всъщност държавите от ЕС, които искат Великобритания да остане на единния европейски пазар не са толкова много и Берлин ще трябва доста да се потруди, за да наложи своето мнение по въпроса. Шансовете му са „на кантар“, уточняват от Open Europe.
Германия има доста власт, а и някои страни от еврозоната действително зависят от нейните пари. Лондон също трябва да реши дали да плати цената за оставането на единния европейски пазар, а Тереза Мей няма никакви илюзии каква ще бъде тя.
По статията работиха: Деляна Петкова, редактор Бойчо Попов
investor.bg