Британските социални служители изготвили незаконен доклад
за бабата и дядото на Меган. Чуждата служителка и вещото лице пристигнали у нас, за да проверят дали родителите на 26-годишната Елисавета от Тервел могат да се грижат за внучката си. Оказва се, че експертите не са уведомили българското Министерство на правосъдието, Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) и Агенцията за социално подпомагане, че ще оценява семейство Попови, каквато е практиката в тези случаи.
„Нашето становище беше, че социалната оценка според изискванията й не трябва да се счита за меродавна“, обясни пред „Монитор“ експертът от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) Милена Дянкова. От агенцията поискали експерти от „Социално подпомагане“ в Тервел да изготвят собствена оценка за семейството.
Резултатите показват, че родителите на Ели мога да се грижат за внучката си. Британските експерти обаче са категорични, че няма да дадат Меган на баба й.
„Още като тръгвала за България, социалната служителка казала на дъщеря ми: „Докладът ми ще те шокира.” А на мен ми каза, че дори всичко да е наред, съдията няма да отсъди в наша ползва“, разказа Мария Попова, бабата на Меган. Заради нарушението на английските служители българското посолство в Лондон изпратило писмо до Министерствата на правосъдието у нас и във Великобритания.
„От британското министерство отговорили, че в този случай действали така, но за в бъдеще ще си партнират с местните власти“, възмущава се бабата на малката Меган. Съдът в Лондон обаче не взима под внимание пропуските на британските социални, нито доклада на българските им колеги. Основният мотив на съда да раздели Меган от майка й е, че Ели е нарушила забраната да се вижда със съпруга си. Тя подписала декларация, че няма да се среща със мъжа си. Българката твърди, че била принудена да се срещне с него, а социалните твърдят, че двамата се виждали повече от веднъж.
„Консулът ни в Лондон ни информира, че решението на 25 юли е било окончателно и Меган ще бъде дадена за осиновяване“, заяви Дянкова. Въпреки че момиченцето има двойно гражданство, според международното законодателство решението за съдбата й се взима от британския съд, защото детето живее във Великобритания./БЛИЦ