Английската централна банка увеличи изненадващо рязко основния лихвен процент в борбата си с инфлацията. В четвъртък той беше повишен с половин пункт до 5,0%. Упорито високата инфлация „диша във врата“ на централните банкери.
„Страхът се появи с много по-високите данни за инфлацията вчера и беше подсилен от твърдите изявления на (председателя на Федералния резерв Джером) Пауъл“, заяви борсов търговец пред DPA. Сега обаче пазарът вероятно вече е оценил това в достатъчна степен. Паундът се колебаеше между ръст и спад, а фючърсите върху ценните книжа с висок рейтинг (Gilt-edged securities или gilts) се повишиха. Изненадващо е, че в Европа засегнати бяха фючърсите върху испанските облигации.
Aнкетирани от агенция Reuters икономисти очакваха повишние само с четвърт пункт. Това е 13-ото поредно увеличение на лихвения процент. АЦБ се стреми да овладее тревожно високата инфлация на острова вече почти година и половина. Успехът обаче е умерен: наскоро инфлацията неочаквано запази ниво от 8,7%, най-високата стойност сред големите западни индустриални държави.
Ръководителят на Bank of England Андрю Бейли наскоро предупреди, че вероятно ще отнеме повече време от очакваното, за да се овладее инфлацията. Така наречената базисна инфлация – която изключва колебанията в цените на енергията, храните и тютюневите изделия – всъщност се повиши през май, като достигна 7,1% след спада до 6,8% през април. Базисната инфлация във Великобритания покори 31-годишен връх
Деветчленната Комисия по паричната политика гласува със 7:2 гласа „за“ повишаването до 5%, най-високото ниво от 15 години и най-голямата промяна от февруари насам. Пазарите бяха оценили вероятността за повишение с половин пункт само на 40%, предава Bloomberg.
„Затегнатият пазар на труда и нарушените вериги за доставки след Brexit означават, че АЦБ е изправена пред уникално предизвикателство при ограничаването на инфлацията спрямо други банки“, отбелязва пред агенцията Яел Селфин, главен икономист в KPMG UK. По думите му, ако инфлацията продължи да се оказва упорито висока, следва да очакваме лихвените проценти не само да се повишат допълнително, но и да останат по-високи за по-дълго време, преди развитието на разходите и цените да бъде решително овладяно“.
Сега пазарът оценява като 30% вероятността основният лихвен процент да достигне връхната си точка от 6,25% до февруари, което предполага общо повишение от 1,25 пункта.
expert.bg