Там работят предимно мъже от Източна Европа, заробени с дългове, принудени да се трудят при незадоволителни условия
Снимка: Ройтерс
Британското правителство обяви днес план за борба със съвременното робство и злоупотребата с работници в автомивките. Инициативата е свързана с притесненията, че източноевропейци са експлоатирани и превръщани в роби на тези обекти, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Програмата е разработена от полицията, представители на сектора и правителствени агенции. Тя ще определя кои компании работят законно, наемат и се отнасят честно със служителите си, а също така опазват околната среда.
Смята се, че хиляди работници в британски автомивки са съвременни роби. Те са предимно мъже от Източна Европа, заробени с дългове, принудени да работят при незадоволителни условия, с отнети документи, които стават също така обект на заплахи, злоупотреби и насилие.
По думите на шефа на отдела за стратегии в британската агенция за борба с модерното робство Дарил Диксън в този сектор има много проблеми.
Работниците в повечето от 20 000-те автомивки във Великобритания са жертва на експлоатация, според доклад от миналата седмица на експерти по съвременно робство от Университета на Нотингам и Службата на независимия комисар за борба със съвременното робството.
Липсата на система за регистриране и лицензиране на такива компании им позволява да процъфтяват, показват данни от доклада.
Полицията и държавните представители разследват усилено, но посочват, че е трудно да се справят с това престъпление. За изключително много автомивки се смята, че нарушават закона, но повечето жертви се страхуват да говорят, а финансово притиснатите британци търсят все по-евтини услуги.
Автомивките са най-честите места, за които се получават сигнали от граждани на линията за помощ в случаи на съвременно робство, като за почти две години са идентифицирани най-малко 2000 предполагаеми жертви. Инициатива за автомивките ще бъде изпробвана идния месец, като обхванатите компании ще бъдат одитирани и проверявани на място.
Най-малко 136 000 съвременни роби живеят във Великобритания според Световния индекс за робството на правозащитната фондация Walk Free. Това е с 10 пъти повече от последните оценки на правителството, обявени през 2013 г.
По статията работиха: Екип на Investor.bg , редактор Бойчо Попов
investor.bg