До БНБ До Министъра на финансите До работодателските органиции До Синдикалните организации Да вложителите и клиентите на КТБ До облигационерите на КТБ До и чрез БТА и свободните медии Обръщение на пресконференцията на ПП „Другата България”, адвокатско дружество „Скочев и съдружници” и вложители в Кооперативна Търговска Банка, проведена на 19.08.2014 г. ТРЯБВА ЛИ НИ ДРУГО РЕШЕНИЕ ЗА КТБ?
1. ЕК обяви условията, при които е одобрена мярката по чл. 107 ДФЕС за подкрепа ликвидността на българските банки. Размерът на държавната помощ е 3,3 милиарда лева. Финансовата помощ трябва да е срещу възнаграждение и е предвидено да бъде срочна – за 5 месеца. Също така се изисква в срок до 2 месеца да бъде изработен и представен план за преструктуриране и оздравяване на трезора, съответно за неговата ликвидация.
2. Глупост ли е решението на ЕК?
Очевидно ЕК далеч преди 27–ми юни е била наясно с дълбочината и същността на проблема в ликвидността на някой банки от сектора. В решението се посочва изрично целта на мярката – “подходяща, необходима и адекватна мярка за поправяне на сериозен дисбаланс в българската икономика“.
ЕК не визира конкретна помощ или индивидуална мярка, а отраслова подкрепа за ликвидността на банките в България.
3. С какво институциите, гражданските структури, отделните граждани и политически партии, съответно експерти, работодателски организации, синдикати не се съгласни или считат за необходимо от изменение на решението на ЕК по чл. 107 ДФЕС?
Няма нищо конкретно и директно в тази насока, поне не и по реда, посочен в чл.107 и чл.108 от ДЕФС.
4. Какво всъщност се случва?
БНБ – искат предварително изменение на националните закони.
Експертната програма на работодателските организации и синдикатите – изисква предварително провеждане на посочените мерки свързани и разгледани като потенциална и хипотетична възможност за оздравяване на трезора.
Вложителите с искане – незабавно отваряне на трезора и на практика предварително изплащане на депозитите.
5. Къде е същностното разминаване със съдържащата се преценка на ЕК относно нуждата от мярка по чл. 107 ДФЕС?
EК безпрецедентно дефинира и назовава същността на проблема – проблем с ликвидността в банковия сектор на България в обем на 3,3 милиарда лева с потенциал и перспектива да произведе сериозен дисбаланс в българската икономика.
ЕК посочва и конкретните стъпки, които трябва да се предприемат, за да се справи България с конкретно посочения проблем – държавна подкрепа за ликвидността на коя и да банка изпитваща затруднение и представяне на план за преструктуриране и оздравяване на банката в срок до 2 месеца, или в същия период за ликвидация на банката.
Във всички обсъждания обаче става ясно, че България и българите виждат решението по съвсем друг начин – първо план за преструктуриране и оздравяване на банката, а след това нейното спасяване.
Същностна разлика, която рефлектира несъмнено и в преследваните цели – решението на ЕК предвижда първо опит за медикаментозно лечение, а в българската визия определено се ориентира към летален ефект.
Несъмнено е, че ЕК е посочила началната дата на мярката и срока на нейното действие. Очевидно е, че 2-месечният срок не е въпрос на хрумка или формално определен срок, а с ясно и практическо назначение – започваш медимекантозно лечение със обезпеченост на публичния ресрус от загуба и ако в 2 месечния срок не се стигне до защитим план за оздравяване, тогава преминаваш в ликвидация.
Правилността на решението на ЕК издържа успешно теста в случая с ПИБ.
Както се очертава, правилността на този подход ще бъде потвърден и от изхода, който все повече се налага за КТБ – принуден фалит поради бездействие на държавата и нейните институции, каквато обща позиция се съдържа и в тезата на експертите и на вложителите и на работодателските и синдикални организации.
Тогава какво се е случило с нашия разум – индивидуален, обнощностен и инстутиционален, че пасивно или активно се съпротивляваме да изпълним предписаното медикаментозно лечение от страна на ЕК, поне да опитаме, пък ако не става, ще знаем, че не става.
6. Апелираме към работодателските организации, към синдикатите, към клиентите и вложителите на КТБ, към БНБ и правителството, към Президентството, към кръга Капитала, към Кръга Пеевски за следното:
Първо – Да се приложи мярката по чл. 107 ДФЕС, при условия и в обем необходими и не по-неблагоприятни от тези за ПИБ, за да се опита реалното нормализиране и възстановяване на дейността КТБ.
Второ – Да се задължат акционерите в крок 10 дни да потвърдят дали ще представят план за преструктуриране и оздравяване на КТБ, със съответните за това финансови гаранции. Ако потвърдят ангажимент, то тогава в рамките на следващите 50 дни да представят този план и съответните гаранции.
Трето – Ако акционерите не дадат потвърждение в 10 днев срок, то тогава да се даде възможност от приложение на плана изготвен от експертния съвет на работодателските и синдикалните организации.
Четвърто – Ако нищо от горното не се случи, то тогава да се върви към ликвидация със съответните за това гаранции за вложителите и клиентите, и със съответните за целта отговорности на акционерите.
Няма причина – правна, логическа, икономическа, която да налага ликвидацията като приоритет и единствено възможно решение.
Това е целта и на самата пресконференция – да отправи апел към разум и мъдрост. Защото цената на фалита ще бъде несъмнено по-висока от цената на опита да се оздрави трезора. Защото не трябва да се дава шанс за обезщетителни искове срещу държавата поради нехайството или задкулисието на политиката, следвана от нейните институции. Защото най-малко създаденото трябва да се опита да се запази, и едва ако е твърде късно, да се ликвидира.
ПП „Другата България“