Атентаторът Масуд бил “приятен човек” и ревностен градинар

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
294

Британската преса коментира нападението в Лондон

 

Новината, че нападателят в Лондон е роден във Великобритания и е вдъхновен от радикална ислямистка идеология, е била напълно предвидима, тъй като той е имал криминално досие, пише “Гардиън” във връзка с атаката край парламента, в която бяха убити четирима души и ранени десетки.

Вестникът отбелязва, че извършителят Халид Масуд е на 52 години, тоест близо два пъти по-възрастен от повечето от нападатели напоследък. В комюникето, с което “Ислямска държава” (ИД) пое отговорност за акта, джихадистката групировка окачестви Масуд като “войник”, откликнал на нейния “призив”.

Това е признак, че ИД не е имала контакт с него преди убийствата, отбелязва “Гардиън” и припомня, че същата терминология е била използвана за описанието на хора като Омар Матин, който през юни откри огън в нощен клуб във Флорида (и по време на атаката се вричаше във вярност на ИД) и атентатора от Ница през юли Мохамед Булел.
Терористичната групировка използва други думи по адрес на извършителите на нападенията в Париж и Брюксел миналата година – до голяма степен обучени, упълномощени и изпратени от ИД от Сирия в Европа, пише изданието.

Една от целите на ИД е да произведе впечатление по целия свят. И изявлението, с което поема отговорност за атаката в Лондон, бе огласено на арабски, френски, немски и английски. За това има основания, отбелязва “Гардиън” и ги изрежда: повдигане на спадналия боен дух сред вербуваните съмишленици в Близкия изток и Европа; според джихадистката идеология всеки мюсюлманин по света е лично задължен да брани религията си, без да взема разрешение от авторитет; вербуването на доброволци се базира отчасти на идеята, че те се ангажират да се посветят на нещо, което е от значение и има широк отзвук.

“Гардиън” изтъква, че естеството на терористичната тенденция дава и погрешно впечатление. В четвъртък в Антверпен бе арестуван мъж за опит да блъсне с кола група хора. Той е имал огнестрелно оръжие и хладни оръжия. Тази тактика бързо се разпространява през международните граници. И е най-вероятно подражателски ефект, а не плод на световен заговор, заключава лондонският вестник.

В друга своя статия “Гардиън” посочва, че към британските служби за вътрешно разузнаване ще бъдат отправяни въпроси за това защо Масуд е излязъл от полезрението им, след като е бил разследван за прояви на екстремизъм и насилие. Създаден е екип на МИ5, който да провери защо той е бил снет от наблюдение и да извлече поука от случилото се.

Жителка на Бирмингам казва пред вестника, че Масуд е бил “приятен човек” и ревностен градинар, докато живеел със съпругата си и сина си в къща в съседство с нейната. Но през декември 2016 г. семейството внезапно се преместило, казала съседката.

Според “Дейли телеграф” доказателствата сочат, че “вълците единаци” проявяват тенденция да действат в глутница. Засега е рано да се говори за самоличността на Халид Масуд, но знаем, че е роден в Кент и е живял в Западна Англия. И има много белези на атаката и и извършителя, които са в унисон с установената преди това тенденция.

Начинът на действие на Масуд е очакван от службите за сигурност и от обществото. Нападения с автомобили и ножове имаше из цяла Европа – миналото лято в Ница и през декември в Берлин, продължава изданието и цитира анализ на британския мозъчен тръст “Хенри Джаксън съсайъти”, според който сред лицата, осъдени през периода 1998-2015 г. за свързани с исляма престъпления, 15 на сто от тях са планирали или извършвали пробождане с хладно оръжие или обезглавяване. А делът на извършените нападения с превозни средства е 12 на сто, пише “Дейли телеграф.

ИД поема отговорността за кръвопролития като това в Уестминстър, за да прикрие големите си загуби в Сирия и Ирак, твърди “Индипендънт”. Вестникът цитира Жан-Марк Рикли от лондонския “Кингс колидж”, според когото концепцията за “вълка единак” е сложна, защото в много случаи съществува връзка с вербовчиците или хора от организацията, които могат да бъдат проследени.

Ренад Мансур, изследовател по близктоизточна програма на “Чатъм хаус”, е също на мнението, че идеята за “вълка единак” е съмнителна, защото въпреки че много от нападателите действат по “своя интуиция” и без напътствия, те често са част от по-широка онлайн или офлайн екстремистка мрежа, включваща роднини или приятели.

/БТА/По публикацията работи: Елка Василева

dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!