Излизащият от длъжност президент прави голяма промяна в политиката си след изпращането на севернокорейски войници във войната
Американският президент Джо Байдън разреши на Украйна да извършва ограничени удари върху територията на Русия с помощта на произведени в САЩ далекобойни ракети. Решението, взето преди края на мандата му в Белия дом през януари, представлява значителна промяна в политиката на САЩ, според двама души, запознати със ситуацията.
Този ход на Байдън е в отговор на разполагането на хиляди севернокорейски войници в подкрепа на Русия във войната срещу Украйна, както и на нови удари на Москва по украински градове през уикенда.
Във вторник ще се отбележат 1000 дни от началото на пълномащабната инвазия на Москва в Украйна.
Украйна вероятно ще използва американските далекобойни ракети за удари по руски и севернокорейски сили в района на Курск, където украинските войски си върнаха територии през лятото, според източници.
Байдън е разрешил използването на системата HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) за удари по цели в Русия. Досега обаче той избягваше да разреши употребата на ракетите ATACMS (Army Tactical Missile System), известни с обхвата си до 300 км, за да не ескалира напрежението с Москва.
Тази позиция обаче е променена два месеца преди Байдън да напусне поста, за да направи място за Доналд Тръмп, който е скептично настроен към военната помощ за Украйна и обещава бързо да сложи край на войната, макар че не уточнява как.
Реакции на решението
Белият дом и Пентагонът отказаха коментар.
Украинският президент Володимир Зеленски отбеляза в неделя, че медиите съобщават за „разрешение“ да се използват американски ракети ATACMS в Русия, но не потвърди официално решението на Байдън.
Зеленски настоява от месеци западните страни да премахнат ограниченията за използването на далекобойни оръжия на руска територия, аргументирайки се, че такива удари са необходими за предотвратяване на нови атаки на Москва срещу Украйна.
Бившият украински министър на отбраната Андрей Загороднюк заяви, че използването на ракети ATACMS ще позволи на Киев да атакува “високоприоритетни цели” и да наруши руските операции.
Ескалацията със Северна Корея
Решението на Байдън идва след изпращането на 12,000 севернокорейски войници в Русия, което представлява първото участие на чуждестранна армия във войната. Северна Корея вече доставя на Москва стотици балистични ракети и милиони артилерийски снаряди.
Русия е съсредоточила около 50,000 войници, включително 10,000 севернокорейци, в района на Курск за очаквано настъпление.
Възможни последици
Русия не е реагирала официално на решението на Байдън, но през септември президентът Владимир Путин заяви, че използването на западни оръжия от Украйна би означавало “директна намеса на НАТО”.
Руски военни блогъри критикуваха решението в социалните мрежи, изразявайки опасения, че това ще изисква преместване на командни центрове и въздушна отбрана по-далеч от фронтовата линия.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш коментира, че организацията настоява за мир, съобразен с международното право.
Заключение
Решението на Байдън увеличава подкрепата за Украйна и може да предизвика допълнителни доставки на британски, френски и потенциално немски ракети. Ситуацията обаче поставя нови рискове за ескалация.