ЛондонДа се отрази събитие породено и извиращо от душитe, е приятно и леко. Трудното е в кулоарите на неговото организиране. Нека започна отначало. След зародилите се протести в страната - от едно пробуждане и след обявяването на неделя 24.02.2013 година.
за ден на общонационални протести в България, в интернет пространството и по-точно, в социалната мрежа фейсбук се ражда идея за подкрепа на сънародниците ни, от българи живеещи зад граница. Кръвта вода не става и безучастието е немислимо. Поради липса на обща организация, инициаторите са няколко и създават свои кръгове. Въпрос на часове обаче е да се открият и обединят усилия в единната цел и кауза. Няма да навлизам в подробности, защото крайният резултат е факт. На 24. февруари в 12.00 часа тротоарното пространство пред посолството се е изпъстрило с цветовете на българския флаг. Майки с детски колички, жени, мъже, сгорещени от идеята, въпреки ниските температури, жужат, обсъждайки положението в България. Напрежение не се усеща. Усеща се сплотеност и единомислие. Умишлено няма да споменавам имена, защото в еуфорията на събитието не имената ми направиха такова впечатление, колкото заряда и емоцията. За миг бях се пренесъл в родината си с болката на бедността и отчаяното протестиране от поредните ощетявания на народа. Да ! Болката и нетърпимоста в Лондон бяха на същото ниво и същите градуси като в България. На стъпалата на средната врата на посолството, няколко мъже и жени вдигнаха плакати, собственоръчно правени и създадоха обстановка за импровизирана трибуна . Организаторите поздравиха събралите се и дадоха думата на желаещи да се изкажат. И тогава…
Отначало плахо, а после все по-уверено хората отприщваха душите си. Никакви разминавания в исканията, никакви различия от позицията на протестиращите в страната ни. Скандирания и пеене на химна от всички, обръщения и стихове, родени от наслоени проблеми, всичко това бе като едно ново начало, в което всички вярваха с душите си. Времето, разрешено от властите, бе два часа и когато наближи да изтече, бе връчена декларация на представител от посолството за позицията на протестиращите, Служителят обеща, че ще бъде изпратена като официален документ в България. Доволни от приноса си и премръзнали от студ, сънародниците ни започнаха да се разотиват мирно и тихо, а някои от тях решиха да направят импровизирано хоро . Може би някой би казал – какво толкова се е случило. Случи се. Българите в Лондон станаха по-сплотени в труден за България период и не останаха безучастни. Нещата не свършват до тук, а сега започват. Появи се желание за срещи и по хубави поводи! Дай Боже – скоро!
Валентин Йорданов
Виена
пред посолството ни се събраха около 30 българи, живеещи в Австрия. Участниците в демострацията развяваха българския трибагреник и носеха плакати на които пише: „Обичам родината, мразя държавата“, „Дела трябват, а не думи“, „Край на апатията“, „Ревизия на прехода“ и др. Пред събралите се българи, излязоха Елена Шекерлетова – извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Австрия и Валентин Вълев – пълномощен министър и ръководител на политическата служба.
Атина
При засилени мерки за сигурност и полицейска охрана, над 200 българи в Атина се събраха пред българското посолство в подкрепа на протестите в България. Граждански контрол във всички държавни институции и органи, радикални промени в конституцията на и смяна на сегашния политически модел на управление в родината, са част от исканията, които бяха връчени на българския консул в Атина.
„Искаме да учим, работим и живеем в България”, „ На съд всички, които съсипаха България”, бяха част от лозунгите. На колене сънародниците ни изпяха химна, след което получиха уверение от консула, че декларацията и подписката, която предадоха ще бъде предадена в България. Час по-късно около 14.00 ч протеста продължи пред сградата на кметството Атина. В много български заведения също бяха организирани подписки в подкрепа на митингите в България, а навсякъде звучеше българския химн.
Иван Петрински
Берлин, Дюселдорф, Франкфурт и Мюнхен
Организаторите на демонстрациите заявиха във „Фейсбук“, че целта им е и българите в Германия, които искат да изразят своята солидарност към протестиращите в България срещу обедняването, да се обединят и да подкрепят сънародниците си в родината, предаде БНР. В Мюнхен сънародниците ни също демонстрират, във Франкфурт демонстрацията е пред кметството, а в Дюселдорф – на площада „Хайнрих Хайне“, а проявите пред българското посолство в Берлин ще са следобед. Организаторите на демонстрациите на солидарността изпратиха отворено писмо до германските медии, в което информират германската общественост какво точно поражда масовите протести в България и какви са исканията на протестиращите. Сънародниците ни в Германия споделят очакванията си, че който и да поеме властта в България, ще допринесе за справяне с корупцията и извършване на реформи, които да доведат до повишаване на жизнения стандарт и ликвидиране на бедността. Българите в Германия задават и въпроса как е възможно сметките за електроенергия в България да са станали по-високи от тези в Германия.
Испания
Демонстрантите се обявиха срещу монополите и се подписаха под искания за свикване на Велико народно събрание, за намаляване броя на депутатите, за сформиране на избирателен район „Чужбина“ и за премахване на депутатския имунитет. Подписката бе връчена на консул Нели Симеонова. В Испания живеят повече от 170 000 българи. Мирни шествия бяха организирани и във Валенсия, и Барселона. Сънародниците в Малага ще се съберат на протест в деня на националния ни празник – 3 март.