България е сред 14 страни от НАТО, подкрепили общо купуване на противоракетни системи

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
103

Израелско-американската система Arrow 3

България и още 14 страни от НАТО, включително Германия и Великобритания, се обявиха за съвместни покупки на системи за въздушна и противоракетна защита от категорията на американската Patriot и израелско-американската Arrow 3, съобщи „Ройтерс“.

Церемонията за подписването на меморандума бе организирана в централата на алианса в Брюксел.

В това рамково споразумение, по което трябва да се уточнят детайлите, се включиха още Словакия, Норвегия, Литва, Латвия, Унгария, Белгия, Чехия, Финландия, Нидерландия, Румъния и Словения.

В средата на септември „Блумбърг“ съобщи, че Берлин вече е направил своя избор и това е прехващачът на балистични ракети Arrow 3 и канцлерът Олаф Шолц е обсъждал въпроса с израелския си колега Яир Лапид по време на посещението му в Германия.

На няколко пъти Шолц е казвал, че германският противоракетен щит ще може да покрива и съюзници. „Германия ще разработва в бъдеще въздушната си отбрана така, че да могат да участват и европейски съседи, ако пожелаят“, цитира думите му агенцията. Такива са Полша, трите балтийски републики, Нидерландия, Чехия, Словакия и скандинавските държави.

Системата Arrow има три основни модула: ракета прехващаш Arrow 3, радар ELM-2080S Super Greene Pine за сканиране и предупреждение за изстрелване на балистични ракети, както и командно-контролна станция.

Пред месеци бе съобщено, че радари ще бъдат инсталирани на три места в Германия, за да осигурят 24 часа следене за руския ракети. Обсегът им е такъв, че могат да покрият не само Полша, но и Румъния. Това би дало на Германия ключова роля в европейската противоракетна защита. Но партньорските страни ще трябва да си купят Arrow 3, за да могат да се възползват от данните от радара благодарение на интегрирана система.

Малко след визитата на Лапид изданието breakingdefense.cом съобщи, че ако се стигне до сделка, това ще е първият износ на Arrow в чужбина. Производител е Israel Aerospace Industries (IAI), но има финансиране от САЩ и затова Вашингтон може да наложи вето, макар че щом става дума за Германия и съюзници в НАТО, вероятно тактично ще замълчи.

Европейски страни като Полша, Румъния и поне една скандинавска държава вече разговарят с министерството на отбраната и отбранителни компании от Израел за това как да обновят системите си за въздушна защита от руски ракети, допълва изданието.

Досега единственият по-голям клиент на Израел в този сегмент е Чехия, закупила през 2012 г. батареи Spyder на фирмата Rafael и радари на IAI. Румъния се интересувала и от системата Barak MX.От breakingdefense допълват, че заради войната Израел е въвел строги изисквания за краен получател на произведено в страната въоръжение, за да не попадне то в Украйна.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!