България поиска затваряне на границата на ЕС заради мигрантите

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
283

Европа все още няма ясна позиция как да действа, ако вземе решение за релокация на мигрантите

България е пледирала за затваряне на границата на Европейския съюз (ЕС) и за същото отношение от другите държави към границите на ЕС, както към собствените им национални граници. Това разкри премиерът Бойко Борисов след срещата на върха, свикана по инициатива на австрийския канцлер Кристиан Керн, в която участваха министър-председателите на Албания, България, Германия, Гърция, Хърватия, Македония, Сърбия, Словения, и Унгария.

По думите на Борисов той е срещнал разбиране от страна на другите участници в срещата. Българският премиер е поставил условие в понеделник (26 септември) да бъде преведена сумата, която България трябва да получи от ЕС за техническо оборудване и за подобряване условията на живот на служителите, които са ангажирани със строежа и охраната на границата на страната с Турция.

Борисов заяви, че е разочарован от колегите си, които са отговорили с мълчание на призива за продължаване на действието на споразумението с Турция и след декември, тъй като държавите членки не са готови да поемат евентуалния поток от 1 млн. бежанци, които биха тръгнали от Турция към Европа.

В рамките на днешната среща Борисов не е получил ясен отговор, нито категорична позицията по въпроса как ще се действа, ако бъде взето решение за релокация на мигрантите. Нито един от правителствените ръководители не е отговорил на въпроса каква е рецептата, ако скоро на българо-турската граница се струпат хиляди бежанци.

Борисов е предложил Турция, като членка на НАТО, да бъде поканена за участие в заседанието на Европейския съвет през октомври тази година. Освен това премиерът е пледирал за изграждане на зони за сигурност в трети страни, в това число Либия, като най-близка точка. Той е настоял в този процес да се включат държави като САЩ и Китай.

Според министър-председателя решение на проблемите може да има чрез затваряне на границите, обединяване на финансовите усилия и намиране на цялостно европейско решение. По думите му ситуацията изисква незабавни и бързи действия, дипломатическа активност и решителност от страна на политиците при вземане на решения за овладяване на кризата.

От своя страна председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви при откриването на срещата, че европейските страни трябва да се уверят, че балканският маршрут е напълно затворен за нелегални мигранти, предаде ДПА.

Според Туск е необходимо да се потвърди, както политически, така и на практика, че маршрутът е “затворен завинаги”. Той смята, че страните от ЕС трябва да работят в по-тесни взаимоотношения с балканските страни и Турция, за да могат да постигнат тази цел.

Еврокомисарят по миграцията, вътрешните дела и гражданството Димитрис Аврамопулос пък заяви, че страните от ЕС трябва имат солидарен подход към бежанците и да се отнасят хуманно към тях, предаде ТАСС.

По думите му солидарността не се избира, а заедно с чувството за отговорност е основен принцип. Той подчерта, че става дума не само за морални ценности, а и за юридически принципи, които са заложени в европейските договори.

(БТА)

По статията работи: Елена Кирилова

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!