България се обяви за пълно, незабавно и безусловно изтегляне на руските сили от Украйна

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
446

България е сред близо 60 държави от цял свят, подкрепили съвместно изявление в ООН, осъждащо руската инвазия в Украйна. То е подписано и отделно от името на Европейския съюз, в който членува България. Съобщение на Министерството на външните работи на този акт в деня, когато се навърши половин година от най-голямата война в Европа от над 70 години, няма.

Президентът на Украйна говори по видеовръзка пред Съвета за сигурност, което Русия се опита да провали, но бе изолирана – всички страни, членки на Съвета, одобриха изслушването на Володимир Зеленски и само Китай се въздържа. В изказването си той съобщи, че в Деня на независимостта на страната му руска ракета е убила 22 души на малката гара Чаплине, на която е бил подпален и пътнически влак.

На заседанието руският постоянен представител Василий Небензя заяви за пореден път, че “специалната военна операция” има за цел “денацификация и демилитаризация” на Украйна, за да бъдели премахнати “очевидните” заплахи за сигурността на Русия. Западните държави отхвърлят подобни обяснения и смятат, че нахлуването е завоевателна война, движена от имперски амбиции.
Ето текста на изявлението “относно шест месеца пълномащабно нахлуване на Русия в Украйна”:

“Днес се навършват шест месеца от началото на непровокираната, пълномащабна и незаконна инвазия на Русия в Украйна. Припомняме категоричните заключения на Общото събрание на ООН, че агресията на Руската федерация срещу Украйна е нарушение на Устава на ООН, което засяга не само народа на Украйна, но и милиони хора по света. Изразяваме съжаление за неуспеха на Руската федерация да изпълни резолюциите A/ES/11-1 на Общото събрание на ООН от 2 март 2022 г. и A/ES/11-2 от 24 март 2022 г., както и за неспазването на правно обвързващата заповед на Международния съд от 16 март 2022 г., по-специално неспособността ѝ да прекрати незабавно използването на сила срещу Украйна.

Всички държави имат задължение съгласно член 2 от Устава на Организацията на обединените нации да се въздържат в своите международни отношения от заплаха или използване на сила срещу териториалната цялост или политическа независимост на която и да е държава и да разрешават своите международни спорове с мирни средства. Нито едно териториално придобиване в резултат на заплаха или използване на сила не се признава за законно. Призоваваме Руската федерация да спре пълното си незачитане на задълженията си по международното право, включително Хартата на ООН, международното хуманитарно право и международното право за правата на човека.

Днес потвърждаваме нашата солидарност с народа на Украйна, отдаваме почит на всички, които са пожертвали живота си за независимостта на Украйна, и изразяваме дълбокото си съчувствие и съболезнования на семействата на жертвите на продължаващата агресия срещу Украйна.

Ние осъждаме най-категорично продължителните ракетни удари от руските въоръжени сили на територията на Украйна, които многократно поразиха жилищни райони и гражданска инфраструктура, което доведе до наранявания, разселване и смърт на хиляди цивилни по време на пълномащабното нахлуване в Украйна .

Ние оставаме ангажирани със суверенитета, независимостта, единството и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници, простиращи се до нейните териториални води. Днес отново повтаряме искането си за незабавно прекратяване на военните действия от страна на Руската федерация срещу Украйна, на всички атаки, насочени срещу цивилни граждани и гражданска инфраструктура, и пълно, незабавно и безусловно изтегляне на руските сили и военна техника от територията на Украйна.”

Изявлението е подписано от: Албания, Андора, Австралия, Австрия, Белгия, Босна и Херцеговина, България, Канада, Колумбия, Хърватия, Република Кипър, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Грузия, Германия, Гърция, Гватемала, Унгария, Исландия, Ирландия, Италия, Япония, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Малта, Маршалови острови, Монако, Черна гора, Холандия, Нова Зеландия, Северна Македония, Норвегия, Палау, Полша, Португалия, Република Молдова, Република на Корея, Румъния, Сан Марино, Сингапур, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Турция, Украйна, Федералните щати на Микронезия, Обединеното кралство, Съединените щати и Европейския съюз.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!