Българският премиер Бойко Борисов изрази очакването България да стане част от Шенгенското пространство по-рано от края на следващата година.
„България си има своя път, стриктно спазваме ангажиментите и се надяваме по-рано от края на другата година, даже по средата, да бъдем част от Шенген. Това ще обсъдим и с канцлера Ангела Меркел по време на посещението й в България през октомври, и с канцлера на Австрия, който също ще посети България, и с премиера на Унгария Виктор Орбан, който също ще бъде у нас. Ние просто си вършим работата и се надявам тя да е успешна“, заяви Борисов пред български журналисти в Брюксел, цитиран от БТА.
Той участва в среща на министър-председателите от десни партии в Европейския съюз преди утрешния Европейски съвет. Събирането, в което участваха председателите на Европейския съюз – Херман ван Ромпой, на Европейската комисия – Жозе Мануел Барозу, и на Европейския парламент – Йежи Бузек, се състоя в двореца Бухут в Националната ботаническа градина недалеч от белгийската столица.
Българският премиер направи изявлението във връзка с полемиката около проблема с ромите от Румъния и България във Франция и изказванията на френски държавници, че приемането на двете страни в Шенгенското пространство може да бъде забавено, ако не обръщат внимание на интегрирането на ромите.
„Ние нямаме проблем с Франция. Всяка държава трябва да си решава проблемите и всеки гражданин на Европа трябва да бъде зачитан. С Франция нямаме проблем и не бих искал да ни поставят ведно с държавите, които имат проблеми. Да ни поставят в комплект с Румъния е изгодно на доста страни, но ние не сме една държава, за да ни третират като едно цяло. Имаме прекрасни отношения с румънското правителство и с румънския народ, но не сме едно цяло. Ние бързаме, защото имаме своя писта и имаме да наваксваме много години“, добави той.
По-рано днес президентът Георги Първанов коментира пред репортери у нас, че връщането на български роми от Франция не е добър европейски тон.
Според него действията спрямо българските и румънските роми се разминават с европейските ценности, които са установени много преди страната ни да бъде приета в ЕС.
„Ако има хора, нарушили закона, този факт трябва да стане публично известен, включително и на българските власти, но не бива да се вменява вина, особено на етнически принцип“, каза държавният глава.
Той изрази несъгласие с „менторския тон“ на френския посланик Етиен дьо Понсен, който вчера препоръча да бъде създаден държавен пост, който да отговаря за интеграцията на ромите, тъй като по въпроса у нас не се прави достатъчно.
Според Първанов проблемът е добре известен на българската държава. „Сегашното правителство и тези преди него правят и са правили не малко за социалната и образователната интеграция на ромите. Проблемът е натрупван с години, не може с един замах да бъде решен и сигурно ще бъдат необходими години, но назидателният тон няма да го реши“, категоричен бе Първанов.
Междувременно скандалът между ЕС и Франция заради ромите се разрасна. В отговор на еврокомисарката по правосъдието Вивиан Рединг, която вчера остро разкритикува изгонвaнето на роми от Франция, днес френският президент Никола Саркози й препоръча да приеме роми в родината си Люксембург.
Самата Рединг се извини за сравнението, което направи – че експулсирането на роми от Франция напомня на събития от Втората световна война.
„Съжалявам за тълкуванията, отклоняващи вниманието от проблема, който сега трябва да бъде решен. В никакъв случай не съм искала да правя паралел между Втората световна война и действията на сегашното френско правителство“, увери Рединг в изявление пред АФП.
Елисейският дворец взима под внимание извиненията на еврокомисарката за крайните й изявления по адрес на Франция по въпроса за ромите, заявиха в отговор чрез комюнике на френското президентство.