Българските студенти на Острова се увеличават

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
806

От 2007 г. се увеличава броят на българските кандидат-студенти във Великобритания, като през 2011 г. почти 10 хил. българи са се записали в британски университети, а от тях над 9000 са били приети за бакалаври.

Това съобщи на пресконференция днес Благовеста Евтимова – експерт в консултантска къща за обучение в чужбина.

По думите й от 2012 г. таксите в университетите на Острова се увеличават от 3700 на 9000 лири годишно за бакалавърските програми, но въпреки това не е имало отлив на български кандидати.

Една от причините е, че английският език се изучава масово у нас, а най-голямото разнообразие от програми във висшето образование на английски език продължават да предлагат британските университети, отбеляза Евтимова.

Според нея и занапред Великобритания ще отпуска

държавни кредити, които да покриват пълната такса за обучение. Това означава, че всеки български кандидат-студент може да подаде документи и да бъде финансиран за плащането на учебната си такса.
Студентите ще връщат кредита, след като завършат и започнат работа – където и да е по света, а не само във Великобритания, и имат минимален годишен доход 21 хил. лири.

Според Евтимова кандидатстването в университетите в Шотландия „засега е на сляпо“, защото правителството на страната ще обяви таксите за бакалаври между март и май 2012 г.

Сега уверенията били, че ще се запазят приоритетните бакалавърски такси – 1800 лири годишно за европейските студенти – както и че те ще могат да се покриват със субсидии, ако кандидатите завършат в срок и с добър успех

Това не е недостижимо за българските студенти, които и сега се възползват от тази субсидия, коментира Евтимова.

Холандия е една от най-търсените страни от българските кандидат-студенти, след Великобритания, защото там също се предлагат много програми на английски език, обърна внимание експертът Кристина Семковска.

Тя уточни, че кандидатстването в холандските университети е започнало през октомври 2011 г. и ще продължи до май-юни 2012 г.

През миналата година българските студенти в Холандия са 1450 души и това е една от най-големите групи чужди студенти в страната.

Заради затегнатия от холандското правителство режим за работа спрямо българските и румънските студенти, много е важно занапред нашите кандидати да се ориентират към

университети, които предлагат големи възможности за стажове

и практики в международни компании, съветва Семковска. По думите й таксата във висшите училища в Холандия за бакалаври за 2012/2013 г. е 1771 евро.

Българските кандидат-студенти проявяват вече голям интерес и към висшето образование в Дания и в Швеция, където няма такси, а се предлагат и програми на английски език, съобщиха от консултантската къща.

Добри възможности за наши студенти се предлагали и в университетите на Германия, защото в повечето провинции на страната са

отменени таксите за обучение, а месечната издръжка е 600-700 евро

На 28 и 29 януари консултантската къща организира в столичния хотел „Радисън“ поредното изложение „Отворени врати за образование в чужбина“. На 31 януари форумът ще гостува и в гранд-хотел „Димят“ във Варна.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!