Банката на Англия под обстрел от лидера на кампанията за честни финанси

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
94

Лидерът на Кампанията за честни финанси, д-р Роджър Геволб, критикува централната банка на Великобритания.

Преди предстоящите общи избори през юли, нацията ще следи икономическите стратегии на Консерваторите и Лейбъристите. В момента икономическите перспективи се подобряват, като инфлацията по CPI за 12 месеца спадна до 3.2% през март и 2.3% през април.

Предвид ниските рейтинги на Консерваторите, правителството се стреми да представи намаляването на инфлацията като резултат от ефективните им икономически политики. Министър-председателят заяви, че последните инфлационни данни са „доказателство, че планът работи и трудните решения се отплащат“. Въпреки това, дискусиите за инфлацията трябва да включват и ролята на Банката на Англия (BoE) в решенията за паричната политика.

Банката на Англия е независима от правителството от 1997 г., когато Гордън Браун направи централната банка независима. Въпреки че независимостта на BoE е предназначена да деполитизира паричната политика, решенията на Комитета за парична политика (MPC) са обект на критика. Един от критиците е д-р Роджър Геволб, основател на Кампанията за честни финанси и съосновател на FairMoney.com. Д-р Геволб се противопоставя на решенията на MPC да поддържат основния лихвен процент на 5.25%.

Д-р Геволб твърди, че британската икономика отчаяно се нуждае от по-ниски лихвени проценти и че повишаването на лихвите от MPC е влошило инфлацията и ограничава икономиката. Според него, дори намаляване на лихвения процент с четвърт процент би било полезно за икономиката на Обединеното кралство.

В последното си заседание, само двама членове на MPC гласуваха за намаляване на лихвения процент до 5%, докато останалите седем гласуваха за запазване на 5.25%. BoE твърди, че е повишила лихвените проценти, за да забави покачването на цените и да върне инфлацията към целта от 2%.

Според д-р Геволб, Обединеното кралство в момента се сблъсква с инфлация, причинена от увеличение на производствените разходи (cost-push inflation), а не от увеличение на търсенето (demand-pull inflation). Той твърди, че тази инфлация се самокоригира с времето и не изисква повишаване на лихвите.

Д-р Геволб също критикува избора на Бен Бернанке да води преглед на прогнозните способности на BoE. Според него, Бернанке не е правилният избор за тази роля и предлага Анди Халдейн, бивш главен икономист на BoE, като по-добър кандидат.

Прегледът на Бернанке, публикуван през април, съдържа критики към BoE и препоръчва подобрения в прогнозния модел и инфраструктура. Според д-р Геволб, „Гордън Браун даде на BoE неограничени независими правомощия през 1997 г.“, което прави институцията недосегаема.

Доклад на Икономическата комисия на Камарата на лордовете изразява ключови критики към BoE и подчертава необходимостта от промени в рамките на „оперативната независимост“. Според доклада, неуспехът на британската икономика да постигне целта за инфлация от 2% отразява грешки в паричната политика.

Д-р Геволб критикува Лейбъристите, че ако бъдат избрани, няма да променят текущия наратив за лихвените проценти и инфлацията. В заключение, ролята на BoE в оформянето на икономическата политика остава критичен въпрос, като предстоящите избори ще определят дали ще има значителна промяна или ще се запази статуквото.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!