Тя е първата голяма централна банка в света, която предприема тази стъпка
В четвъртък (16 декември) Банката на Англия (Bank of England – BoE) стана първата голяма централна банка в света, която повиши лихвените проценти, след като пандемията от коронавирус удари световната икономика, и предупреди, че инфлацията вероятно ще достигне 6% през април – три пъти над целевото ниво.
Изненадвайки инвеститорите за втори път за период от шест седмици, BoE каза, че трябва да действа сега, дори когато вариантът на Омикрон завладя Великобритания, защото вижда предупредителни знаци в основния инфлационен натиск.
Деветчленният комитет по паричната политика гласува с 8-1 за повишаване на основната лихва на 0,25% от 0,1%, като външният член Силвана Тенрейро предостави единствения глас против.
Управителят Андрю Бейли каза, че омикрон вече вреди на търговците на дребно и ресторантите, но BoE се е почувствала принудена предприеме действия, така че скокът в цените да не се превърне в дългосрочен проблем.
„Загрижени сме за инфлацията в средносрочен план. И сега виждаме неща, които могат да застрашат това. Ето защо трябва да действаме“, каза Бейли, цитиран от „Ройтерс“. Не е ясно дали омикрон ще облекчи или ще увеличи инфлационния натиск „и това е много важен фактор за нас“, каза той.
Стерлингът увеличи стойността си с почти цял цент спрямо щатския долар до най-високото си ниво от 30 ноември, а чувствителните към лихвените проценти двугодишни доходности на златото се покачиха с цели 9 базисни пункта за деня до 0,58%, най-високото си ниво от 1 декември.
Повишението на лихвите в четвъртък изведе BoE пред Федералния резерв на САЩ, който в сряда заяви, че ускорява постепенното премахване на стимулите си за изкупуване на облигации, като първа стъпка преди евентуални три увеличения на лихвите през 2022 г.
Европейската централна (ЕЦБ) банка и Японската централна банка са по-далеч от повишаването на разходите по заеми.
В четвъртък ЕЦБ намали допълнително стимулите си, но обеща щедра подкрепа за икономиката на еврозоната през 2022 г.
economy.bg