Барние: Трябва да сме готови за „твърд Brexit“ в края на 2020 г.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
129

И Лондон, и Брюксел, тръгват „с рогата напред“ към бъдещите преговори за свободна търговия

European Union chief Brexit negotiator Michel Barnier speaks before a vote on the UK's withdrawal from the EU, the final legislative step in the Brexit proceedings, during the plenary session at the European Parliament in Brussels, Wednesday, Jan. 29, 2020. The U.K. is due to leave the EU on Friday, Jan. 31, 2020, the first nation in the bloc to do so. (AP Photo/Francisco Seco, Pool)

Снимка: БТА
Всички страни членки на ЕС, както и Обединеното кралство, трябва да се подготвят за перспективата в края на 2020 г. да се случи т.нар. „твърд Brexit“ – прекратяване на отношенията между Блока и Кралството без споразумение за свободна търговия, безвизови пътувания и т.н. Това каза днес главният европейски преговарящ за Brexit Мишел Барние, пише Reuters.

Барние, който днес изложи какви ще са приоритетите му при преговорите с представителите на Лондон, подчерта, че Великобритания не може да очаква нулеви мита и квоти вноса и износа с ЕС, освен ако не се съгласи да гарантира напълно честни условия за конкуренция между британските и европейските компании. Главният европейски преговарящ призова за запазване на еднаквите правила при предоставяната на фирмите държавна помощ, при социалните помощи, както и при екостандартите.

Изявлението на Барние дойде малко преди очакваното от британския премиер Борис Джонсън обръщение, в което той ще изложи своите приоритети в бъдещите преговори с ЕС. Очаква се той да заяви, че страната му ще просперира дори и да не постигне очакваното от нея споразумение за свободна търговия с ЕС.

След като отбеляза излизането на Кралството от Блока на 31 януари с парти в резиденцията си на „Даунинг стрийт“ в Лондон, Джонсън ще използва днешната си реч, за да каже на сънародниците си, а и на останалите страни по света, че държавният суверенитет е по-важен от икономиката.

ЕС и Великобритания имат време до края на тази година, когато изтича преходният период след Brexit, да опитат да постигнат споразумение по въпросите за търговията и бъдещите им политически отношения – нещо, което и Лондон, и Брюксел заявяват, че искат да постигнат, но при различни условия.

Търговските преговори помежду им ще започнат на 3 март. След като критикуваше своя предшественик Тереза Мей за подхода й в преговорите с Брюксел, Джонсън планира да започне преговорите остро, заявявайки, че страната му няма да се подчинява на правилата и регулациите на ЕС. Брюксел, от своя страна обаче, също тръгва с рогата напред и вече постави ултиматум на Лондон – или ще спазва европейските изисквания, или няма да получи споразумение за свободна търговия.

economic.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!