И Лондон, и Брюксел, тръгват „с рогата напред“ към бъдещите преговори за свободна търговия
Снимка: БТА
Всички страни членки на ЕС, както и Обединеното кралство, трябва да се подготвят за перспективата в края на 2020 г. да се случи т.нар. „твърд Brexit“ – прекратяване на отношенията между Блока и Кралството без споразумение за свободна търговия, безвизови пътувания и т.н. Това каза днес главният европейски преговарящ за Brexit Мишел Барние, пише Reuters.
Барние, който днес изложи какви ще са приоритетите му при преговорите с представителите на Лондон, подчерта, че Великобритания не може да очаква нулеви мита и квоти вноса и износа с ЕС, освен ако не се съгласи да гарантира напълно честни условия за конкуренция между британските и европейските компании. Главният европейски преговарящ призова за запазване на еднаквите правила при предоставяната на фирмите държавна помощ, при социалните помощи, както и при екостандартите.
Изявлението на Барние дойде малко преди очакваното от британския премиер Борис Джонсън обръщение, в което той ще изложи своите приоритети в бъдещите преговори с ЕС. Очаква се той да заяви, че страната му ще просперира дори и да не постигне очакваното от нея споразумение за свободна търговия с ЕС.
След като отбеляза излизането на Кралството от Блока на 31 януари с парти в резиденцията си на „Даунинг стрийт“ в Лондон, Джонсън ще използва днешната си реч, за да каже на сънародниците си, а и на останалите страни по света, че държавният суверенитет е по-важен от икономиката.
ЕС и Великобритания имат време до края на тази година, когато изтича преходният период след Brexit, да опитат да постигнат споразумение по въпросите за търговията и бъдещите им политически отношения – нещо, което и Лондон, и Брюксел заявяват, че искат да постигнат, но при различни условия.
Търговските преговори помежду им ще започнат на 3 март. След като критикуваше своя предшественик Тереза Мей за подхода й в преговорите с Брюксел, Джонсън планира да започне преговорите остро, заявявайки, че страната му няма да се подчинява на правилата и регулациите на ЕС. Брюксел, от своя страна обаче, също тръгва с рогата напред и вече постави ултиматум на Лондон – или ще спазва европейските изисквания, или няма да получи споразумение за свободна търговия.
economic.bg