Бремето за страната било “твърде тежко”
Снимка: БГНЕС
Нова мигрантска вълна се задава към Турция, а според източници, властите в страната смятат, че бремето е твърде тежко. За това те взимат решението да не спират повече сирийските бежанци да достигат Европа. Това заяви високопоставен турски представител, цитиран от Ройтерс и БТА.
“Решихме да не спираме сирийските бежанци да стигнат Европа по суша или море”, каза източникът, пожелал анонимност. “Всички бежанци, включително сирийците сега могат да влязат в Европейския съюз”, добави той.
По думите на източника бремето да приютява толкова голям брой хора “е твърде тежко за една единствена страна”.
В Турция има около 3,7 милиона сирийски бежанци.
Близо милион цивилни бяха разселени в граничещата с Турция сирийска провинция Идлиб от декември насам заради подкрепяната от Русия офанзива на сирийските правителствени сили, които искат да отвоюват тази територия от подкрепяните от Турция сирийски бунтовници.
В очакване на неминуемото пристигане на бежанци от Идлиб, турската полиция, бреговата охрана и граничните служители по сигурността са получили нареждане да не се намесват, ако мигрантите тръгнат да пресичат границите по суша и море.
Ако бъде изпълнена заплахата за отваряне на път за бежанците към Европа, Турция ще се отметне от обещанието, дадено на ЕС през 2016 г. Европейският съюз предостави милиарди евро, в замяна на това Анкара да спира потока от мигранти към Европа.
Предупреждението, че Турция пуска бежанците към Европа, дойде, след като при въздушни удари на армията на сирийския президент Башар Асад срещу позиции на турската армия в сирийската провинция Идлиб загинаха най-малко 33 турски войници.
Анкара нанесе ответни удари по позиции на армията на Башар Асад. “Всички известни позиции на режима бяха обстреляни от нашите сухопътни и военновъздушни части”, каза в комюнике ръководителят на Дирекцията по комуникации в турското президентство Фахреттин Алтун.
Вследствие на ескалацията на напрежението в Сирия в Анкара се проведе извънредна среща, председателствана от президента на страната Реджеп Ердоган. Заседанието в президентския дворец продължи два часа и в него взеха участие военният и външният министър, началникът на Генералния щаб, ръководителят на разузнавателната служба МИТ и други високопоставени официални лица.
По-рано Русия обвини Турция в нарушаване на споразумението от Сочи и че е подкрепила с артилерийски огън въоръжените бунтовнически групи в Идлиб, а в руски медии се появиха информации, че са били използвани преносими зенитни ракетни комплекси (ПЗРК) срещу сирийски и руски самолети и хеликоптери. Такива кадри бяха публикувани и в социалните мрежи.
При турски удари за 17 дни са били унищожени над 1700 сирийски военни, 55 танка, 3 хеликоптера, 18 бронирани машини, 29 гаубици, минохвъргачки, складове за боеприпаси, съобщиха турски медии. Точният брой жертви и поражения на сирийската армия не могат да бъдат потвърдени от независими източници.
От своя страна министерството на отбраната на Русия обяви днес, че турските военни, които са били атакувани в Идлиб, са се намирали сред „терористи“, предаде БНР.
„Турски войници, които са били в бойни формации на терористични групировки, са попаднали по огъня на сирийски военни“, съобщи ведомството.
Русия изпраща два бойни кораба с крилати ракети „Калибър“ към сирийския бряг, обяви на свой ред руския Черноморски флот на фона на засилващото се напрежение с Анкара.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи, че свиква за днес извънредно заседание на посланиците на държавите от пакта.
Посланиците ще обсъдят обстановката в Сирия по искане на Турция. Уточнява се, че искането е по чл. 4 от Вашингтонския договор, според който всяка държава от алианса може да поиска консултации със своите съюзници, ако установи заплаха за своята сигурност, териториална цялост или политическа независимост.
По публикацията работи: Нели Христова
dnes.bg