Причината е, че възнагражденията и броят на отработените часове не са достатъчни, за да могат работниците да свързват двата края
Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg
14 млн. души във Великобритания живеят в бедност и тя нараства сред работещите хора, децата и пенсионерите, показва публикувано днес изследване, цитирано от AFP и френският вестник La Tribune.
Констатацията на фондация „Джоузеф Раунтрий“ контрастира на официалните данни, според които безработицата в страната е под 4% и е на най-ниското си ниво от 45 години въпреки забавянето на икономическата дейност заради Brexit.
Докладът показва, че работещите бедни се увеличават, защото възнагражденията им и броят на отработените часове не са достатъчни, за да свържат двата края.
Несигурните работни места са обратната страна на медала на най-ниската безработица от близо половин век, както показва все по-честото прибягване до несигурни договори като договорите с „нула часове“, които не гарантират минимален брой отработени часове.
Общо половината от бедните британци живеят в работническо семейство, като делът им се увеличава спрямо 39% преди 20 години.
Около 4 млн. деца и 2 млн. пенсионери живеят в лишения, което е ръст със съответно 400 хил. и 300 хил. през последните пет години.
Най-високо е равнището на бедността в Лондон, Централна и Северна Англия, както и в Уелс. Най-ниското ниво е отчетено в Южна Англия, Шотландия и Северна Ирландия.
Според критериите на изследването едно семейство е смятано за бедно, когато доходите му са с над 60% под средното им равнище в сходно семейство, като се вземе предвид цената на жилището.
Фондация „Джоузеф Раунтрий“ призовава правителството да предприеме действия, за да подобри сигурността и качеството на работните места. Тя обяснява, че социалните помощи са от основно значение за борбата с бедността, както и подобряването на достъпността на жилищата.
Профсъюзът TUC призова, от негова страна, държавните власти да сложат край на най-несигурните работни места „Договорите с нула часове трябва да бъдат забранени, а минималната заплата трябва да достигне незабавно поне 10 лири на час“, заяви генералният секретар на профсъюза Франсис О’Грейди.
Правителството, което ще направи минималната заплата 8,72 паунда на час от април, подчертава, че борбата с бедността остава приоритет.
„Знаем, че най-добрият начин човек да излезе от бедността е да има работа… Заплатите растат повече от инфлацията, а крайната бедност е по-малка в сравнение с 2010 г.“, казва говорител на министерството на труда.
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Аспарух Илиев
investor.bg