BioNTech: Мудността на ЕС при поръчките на ваксини е учудваща

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
156

Процесът в Европа не е толкова бърз и ясен, колкото в други страни, твърди главният изпълнителен директор на компанията Угур Шахин

Главният изпълнителен директор на изследователската компания от Майнц BioNTech Угур Шахин. Снимка: Bloomberg LP

Ръководителят на изследователската компания от Майнц BioNTech Угур Шахин заяви, че е изумен от колебливите поръчки за ваксини от страна на Европейския съюз (ЕС). Процесът в Европа не бил толкова бърз и ясен, колкото в други страни, поради правото на отделните страни да имат думата, каза специализираният в лечението на ракови заболявания доктор пред Spiegel.

ЕС разчита и на други производители, които сега не могат да доставят толкова бързо. „Очевидно надделя впечатлението: Ще се пренаситим, няма да е толкова лошо и държим всичко под контрол“, каза Шахин. „Изненадан съм“.

Специалистът предполага, че компанията му ще има яснота относно по-нататъшните производствени количества за ваксината до края на януари. „Опитваме се да намерим нови партньори за сътрудничество, които да произвеждат за нас. Но да не се лъжем, че специализирани фабрики по целия свят стоят празни, без да се използват и могат да произведат ваксина с необходимото качество за една нощ“, казва Шахин. „В края на януари ще имаме яснота дали и колко повече можем да произведем“.

„В момента общите налични ваксини срещу Covid-19 „не изглеждат розови“, защото няма други одобрени и трябва да запълним тази празнина с нашата ваксина“, пояснява още специалистът. Поради това германската компания работела в тясно сътрудничество с американския си партньор Pfizer, за да проучат възможността за увеличено производство на собствената им ваксина.

Препаратът на BioNTech и Pfizer бе одобрен в ЕС точно преди Коледа и се прилага от няколко дни. Понастоящем няма допълнителни одобрения за ваксини в ЕС. Международната общност вече започна да поръчва дози ваксини от няколко производители, които все още се разработват.

На въпрос дали BioNTech може да лицензира други компании да произвеждат новата ваксина, Шахин подчертава сложността, свързана с производството на т. нар. mRNA ваксини. „Не можете просто да превключите производствена линия, така че вместо аспирин или сироп за кашлица внезапно да се произведе ваксина. Процесът изисква години опит и подходящо структурно и технологично оборудване“.

Припомняме, че България получи 5000 ваксини с първата пратка, които бяха употребени за три дни. В момента в страната има 4739 ваксинирани по официални данни.

България очаква в периода между 4 и 5 януари 2021 година да бъде извършена втора доставка на ваксини от Pfizer/BioNTech. Става дума за още 25 хил. дози и с тяхна помощ до края на януари ще бъде завършена първата фаза от плана за ваксиниране (на медицинските лица). Ако бъде одобрена ваксината на Moderna, за което има индикации, че ще се случи на 6 януари 2021 година, ще може паралелно да стартира и втората фаза – да бъдат ваксинирани обитателите на домове за възрастни хора и хора с увреждания. В средата на януари ще има доставка на още 30 хил. дози от ваксината на Pfizer/BioNTech.

По статията работиха: Бойчо Попов, редактор Аспарух Илиев
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!