Биткойн: От революция към институционален контрол?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
18

Регулаторите не са въвели необходимите механизми за контрол, които да адресират проблемите с прозрачността, манипулацията и системните рискове.

Помните ли, когато криптовалутите трябваше да разрушат и заменят традиционните финанси? Е, историята явно имаше други планове. Докато биткойн премина границата от 85 000 долара, удвоявайки стойността си за последната година, се намираме в нещо, което може да се нарече „парадокс на институционалната легитимност“.

Ето историческия парадокс: биткойн, замислен като система за електронни пари от потребител към потребител, която елиминира нуждата от финансови посредници, сега основно се търгува чрез фондове, управлявани от същите тези посредници, които трябваше да избегне.

Преди две години спадът на цените на криптовалутите сякаш потвърди твърденията на скептици като мен: криптоактивите бяха спекулативен балон, надуван от лесни пари и ентусиазъм от пандемичната епоха. Колапсът на борсата FTX на Сам Банкман-Фрийд, заедно с повишаването на лихвените проценти, сякаш звучеше като „смъртна присъда“ за криптовалутите в масовото общество.

И все пак, ето ни през 2024 г., свидетели на това, което може да се нарече зомби-подобно възкресение.


Новата реалност на крипто „уважаемостта“

Това възстановяване е различно от предишните пикове на биткойн. То е подхранвано както от индивидуални инвеститори, така и от институционални пари, като пенсионни фондове в Обединеното кралство и мениджъри на активи все по-често експериментират с криптовалути. Фондът на BlackRock за спот биткойн ETF натрупва милиарди долари активи. Тази тенденция към „уважаемост“ трябва да буди тревога у всички ни.

Прегръдката на криптовалутите от финансовата индустрия не е валидиране на предполагаемия им революционен потенциал, а по-скоро опит да се извлекат такси от нещо, което на практика е форма на хазарт. По този начин е обезвредено радикалното обещание на криптовалутите за елиминиране на посредниците.


Липсата на регулаторен контрол

Регулаторите не са въвели необходимите механизми за контрол, които да адресират основните проблеми с прозрачността, манипулацията и системните рискове. Сега се намираме в нестабилна ситуация, при която надзорът е разпокъсан, непоследователен и некохерентен — различни агенции работят на кръстосани цели, без ясни принципи, които да насочват политиката.

Това е ерата на институционалното овладяване на криптовалутите. Голямата визия за финансовата система без доверие е сведена до още един ред в регистрите на Depository Trust & Clearing Corporation — гигантската клирингова институция, която обработва почти всички борсови сделки в САЩ. С други думи, революционната технология, която трябваше да заобиколи системата, се е превърнала в поредния продукт, който тя контролира.


Рискове за пенсионните фондове

Последиците за пенсионните фондове и техните бенефициенти — тези от нас, които се надяват да се пенсионират един ден — са обезпокоителни. Макар че инвестициите в криптовалути остават относително малки, се поставя прецедент. Управителите на активи са все по-притискани да включат криптовалутите като част от „модерно“ портфолио.

И това се случва, въпреки че фундаменталните характеристики на криптовалутите не са се променили. Те все още не генерират парични потоци, нямат вътрешна стойност и цените им са основно движени от настроенията на дребните инвеститори.


Сценарии на бъдещи рискове

Още по-страшно е какво може да се случи при следващата администрация в САЩ, която би могла да дойде на власт с обещания за дерегулация. В тази регулаторна празнота бихме могли да станем свидетели на злоупотреби, които ще направят нарушенията на FTX да изглеждат незначителни.

Институционалните играчи, освободени от съществен надзор, могат да създадат сложни инвестиционни инструменти, които обединяват финансови и софтуерни рискове по невиждани досега начини.

Следващата „крипто зима“ — а такава със сигурност ще има — може да засегне пенсионни спестявания и институционални портфейли по начини, които не сме виждали досега.


Заключение

Вместо да валидира фундаменталната стойност на криптовалутите, сегашното възходящо движение разкрива по-несигурната реалност: прегръдката на криптовалутите от финансовата индустрия е просто още един пример за способността ѝ да превръща спекулативните тенденции в продукти за генериране на такси.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!