Компаниите и във Великобритания, и в ЕС не се подготвиха навреме за промяната в отношенията между двете страни, смятат експерти
Снимка: Архив Ройтерс
В края на 2020 година британският премиер Борис Джонсън обеща безмитно бъдеще в отношенията между Великобритания и ЕС след 1 януари 2021 година. Но в последните дни британските компании виждат как могат да бъдат наложени потенциални мита върху техните продукти, пише в анализ европейското издание Politico.
От години експертите предупреждават, че и при най-добрата сделка безмитна ще бъде търговията основно със стоки, които се произвеждат във Великобритания. Вносът и износът на останалите продукти ще бъде облаган с мита.
Търговците още преди Коледа видяха потенциал да бъдат облагани с мита стоките, които реекспортират в ЕС. Тук основният проблем е произходът. За да няма мита произходът на основната част от стоките трябва да бъде Великобритания или ЕС. Целта е продукти от трети страни, например Китай, да не могат да се възползват от облекчения режим.
Но процентът на британско участие в стоките е различен и сега производителите и търговците трябва да прочетат “дребния шрифт” в търговската сделка, подписана дни преди края на транзитния период за Brexit.
Според правилата произходът може да бъде сертифициран от самата компания, но означава допълнителни процедури и документация за бизнеса, които трябва да бъдат извършени в кратък период.
Голямо предизвикателство ще бъде износът на дрехи, които обикновено се шият в Азия. От Европейския център за международна политика и икономика обясняват, че за реекспорт на стоки от Китай търговците първо трябва да платят митата за вноса им във Великобритания, а след това и за износа в ЕС. Това например накара търговеца Dabenhams да спре да изнася стоки за Ирландия, която е голям пазар за много търговци във Великобритания.
Бърз проблем за решаване е и износът на хранителни продукти за ЕС. В момента има много бюрокрация при износът на храни от Шотландия за Франция, оплакват се от шотландската асоциация на производителите на храни и напитки. Малко забавяне води до сериозни проблеми, защото често става въпрос за стоки, които трябва да бъдат реализирани на пазара в рамките на 24 часа.
Европейските компании също поискаха известен период на адаптация, за да успеят да се запознаят със споразумението в обем на 1200 страници.
Но дори и без налагане на мита, граничните проверки, удостоверяването на произхода, регулаторните проверки и т.н. създават бюрокрация. Веригите за доставка имат нужда от време, за да се съобразят с новите реалности, посочват от европейската работодателска организация EESC.
Politico коментира, че е изненадващо, че бизнесът и във Великобритания, и в ЕС, не видя тези проблеми досега. С или без сделка, от години се говори за промяна на правилата в пост-Brexit ерата на отношенията на двете страни. Според анализатори всички имаха време да се подготвят за този момент и че е ясно, че Великобритания повече няма да може да бъде експортен хъб за ЕС.
По статията работи: Деляна Петкова
investor.bg