Близо 9 млн. спални са „изгубени“ в британските жилища по време на пандемията

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
297

В повечето случаи те са превърнати в домашен офис за нуждите на работата от разстояние

Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Близо девет милиона спални са били „изгубени“ във Великобритания, тъй като хората са приспособили домовете си по време на коронавирусната пандемия, съобщава имотният портал Zoopla, цитиран от Bloomberg.

41% от британските собственици на жилища са променили имота си, за да отговаря по-добре на нуждите им, установи сайтът.

Сред британците, които са направили промени, над половината (53%) са преустроили изцяло поне една спалня, а някои са изгубили няколко спални.

Zoopla е установила, че около 8 856 000 спални са били „изгубени“ в притежаваните от частни лица жилища във Великобритания по време на пандемията.

Близо половината (46%) от хората, които са направили промени в дома си, са създали домашен офис. А над половината (58%) от хората планират да го запазят за постоянно.

Но 16 на сто от собствениците на жилища, които са създали домашен офис, са недоволни, че се е наложило да пожертват площ от дома си в полза на работодателя си.
Две трети (67%) считат, че работодателите трябва да платят всички или някои разходи по създаването на домашен офис. 30% от хората казват, че работодателят им е поел известна част от разходите.
Наред с домашни офиси сред новите помещения в жилищата са също домашен фитнес, барове, киносалони и музикални стаи.

Zoopla отбелязва случая на 29-годишната Софи Делахънти-Алсъп, която живее в Уилтшър. „След няколко поредни блокади превърнах излишната стая в пространство само за мен – понякога то е домашен офис, понякога е уютно кътче, понякога е стая за творчески занаяти“, споделя тя.

„От гледна точка на разходите вложих около 300 паунда в преустройството на стаята, но те донякъде бяха компенсирани от съществуващите мебели, които продадох“, допълва Софи.

„Това беше достатъчно, за да изплатя бюрото, а също така успях да се сдобия с диван втора употреба. Наистина съм щастлива в тази стая, тя промени истински общото ми благосъстояние“, отбелязва младата жена.

Zoopla е установила също, че над половината (55%) от хората, които са преустроили стаите си, трябвало да направят компромис с площите си у дома, например да намалят пространството за отсядане на гости или децата да споделят една стая.

Младите собственици на жилища е особено вероятно да правят компромиси, често заради по-малката площ на имотите си.

От собствениците на жилища, които са направили промени, почти една трета (32%) са заявили, че това ги е накарало да обмислят да сменят жилището си.

„Бяхме силно изненадани от данните, които показват мащаба на промяната на домовете ни в резултат на пандемията“, коментира Даниел Копли, говорител по въпросите на потребителите в Zoopla.

„Не е изненадващо, че с толкова много изгубени спални и много домашни офиси, които се очаква да се превърнат в постоянен елемент от дома, много собственици на жилища сега ще разберат, че е време за нов дом с повече площ“, отбелязва той.

„Някои вероятно ще си помислят, че не могат да си го позволят, но ние знаем, че много собственици на жилища всъщност имат много по-голяма стойност в дома си, отколкото предполагат, а това може да направи преместването в по-подходящ дом възможно“, допълва Копли.

„Макар мнозина да смятат, че работодателят им трябва да допринесе за разходите по установяването на домашен офис, важно е да се вземат предвид и други фактори като намалелите разходи за придвижване до работа“, казва Ник Нейл, управляващ директор на агенцията за недвижими имоти EweMove.

„Животът в домове с отворен план, които стават все по-популярни, също затруднява намирането на пространство за установяване на домашен офис, но това наистина е по-гъвкав имот за купувачите, които може да обмислят да се сдобият с такъв, ако решат да продадат жилището си в бъдеще“, допълва той.

„Струва си също да се обмисли офис в градина, който може да се установи както в кокетна селска къща, така и в луксозно жилище, построено по поръчка. Той не само ще позволи по-добър баланс между работа и личен живот, а и ще предостави пространство извън семейното жилище, със сигурност ще добави стойност към имота и тя няма да изчезне, както може да се случи, ако го превърнете в спалня“, отбелязва Нейл.

Около 2000 собственици на жилища са участвали в допитването във Великобритания през януари и февруари 2022 г.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!