Литва все повече се доближава до икономики като Испания, а Чехия – до Италия, отбелязва агенцията
Въпреки безпрецедентния икономически удар, който Covid-19 нанесе, Източна Европа може да намери и поводи за оптимизъм, отбелязва Bloomberg в коментар на икономическите данни за второто тримесечие, публикувани днес.
Те показаха, че БВП на страните в региона се свива с между 8 и почти 14% на годишна база, което е най-тежкият спад след падането на комунизма преди 30 години. По-бързите ограничителни мерки, които Източна Европа наложи, в сравнение с тези в Западна, обаче смекчиха икономическия удар от пандемията и ограничиха броя на жертвите, като икономиката на Испания например отчита значително по-сериозен спад, коментира агенцията.
Това означава, че разликата в благосъстоянието между страните членки на ЕС се стеснява – ключова цел за страните от Източна Европа, които започнаха да се присъединяват към блока преди десетилетие и половина. Нещо повече – има признаци, че износът – дългогодишен двигател на растеж на разчитащата на производството източна част на континента, се завръща към предкризисните нива, пише Bloomberg.
„Кризата ще e пробив в догонването на Запада от Източна и Централна Европа, тъй като по-бързото възстановяване ще помогне за намаляване на разликата в благосъстоянието“, подчертава Зигимантас Маурикас, главен икономист в Luminor Bank в литовската столица Вилнюс, цитиран от агенцията. „Разделението на изток и запад може би вече няма да е валидно, а вместо това да се появи разделение между север и юг“, доплъва той.
Икономиката на Литва изглежда се представя най-добре в рамките на ЕС, като се свива само с 3,8% в месеците между април и юни, което доведе до очаквания дори за възможен растеж за цялата 2020. Това би помогнало на страната да се доближи до икономиките на държави като Испания. Междувременно чешката икономика скъсява дистанцията с италианската, въпреки че отчете спад от 10,7% за второто тримесечие.
И наистина, ако погледнем данните на Евростат от днес, ще видим, че през второто тримесечие на 2020 най-голям спад в ЕС отчитат Испания, Франция и Италия, а най-малък – Литва, Финландия, Полша, България и Швеция.