Кой е поддръжникът на Brexit, който загуби почти 500 млн. евро в петък
От самото начало Питър Харгрийвс е убеден, че подкрепя правилната кауза. Излизане на Великобритания от Европейския съюз )ЕС) ще се отрази добре на страната, заяви преди седмици основателят и най-голям акционер на британския брокер Hargreaves Lansdown. Според него Brexit означава „бягство от немците“. „Ще бъде отново нещо като Дюнкерк“, цитиран е критикът на ЕС от Guardian, намеквайки по този начин за евакуацията на британските войници при пристанището на Северна Франция, след като областта пада в ръцете на нацистите.
Операцията за сбогуване с ЕС не е евтина за Харгрийвс, защото той е дарил на кампанията общо 3,2 млн. паунда (около 4 млн. евро). В крайна сметка неговият ангажимент е възнаграден, след като британците гласуваха с мнозинство за оттеглянето от ЕС. Въпреки това успехът има доста горчив привкус за 69-годишния предприемач.
Заради предизвиканата от Brexit-а турболентност милиардерът е загубил над 400 млн. паунда (около 484 млн. евро). Акциите на Hargreaves Lansdown се сринаха временно с до 25 на сто. Междувременно книжата възстановиха част от загубата си, но в четвъртък все още бяха с 11 на сто под стойността си преди седмица.
Питър Харгрийвс реагира сравнително спокойно на загубата. В крайна сметка и други книжа „са се сринали до дъното“, цитиран е британецът от местните медии. Той не съжалявал за нищо. В края на краищата той не е подкрепял кампанията за излизане заради личен интерес, а защото е убеден, че това „би било най-доброто за Великобритания“.
Харгрийвс не е единственият благодетел на лагера за Brexit, който губи доста пари на фона на пазарните вълнения. Сред губещите са и Питър Кръдас (CMC Markets), Тим Мартин (JD Weatherspoon) и Лорд Уолфсън (Next).
Решението на британците предизвика борсов шок в петък заради притесненията за икономическото бъдеще на Острова и на Европа, като временно повечето глобални индекси се разделиха с около 10 на сто. Паундът се срина с 11 на сто, в петък германският Dax загуби 6,8 на сто до 9 557 пункта, а на Wall Street водещият бенчмарк Dow Jones изтри 3,4 на сто до 17 400 пункта.
Борсовият срив се отрази особено негативно на супербогаташите. Според анализ на Bloomberg през миналия петък вследствие на референдума 15-те най-богати британци са изгубили 5,5 млрд. долара. Лидер по отношение на загубата е Джералд Гросвенър – третият най-богат човек в страната.
Гросвенър е строителен предприемач и притежател на недвижимо имущество в огромни размери, като единствено кралица Елизабет ІІ и Църквата имат повече имоти от него. Той е потомствен аристократ – 6-ият Дук на Уестминстър. Според данните на Bloomberg той е загубил около 1 млрд. долара.
Следващите в този негативен списък са притежателят на Topshop Филип Грийн и Бруно Шрьодер – четвърто поколение от семейството, контролиращо компанията за финансови услуги Schroders. Двамата са загубили съответно 500 млн. и 600 млн. долара.
Питър Харгрийвс обаче вижда и добри страни. Сривът на паунда е най-голямата конюнктурна програма за британската икономика от 1992 г. насам. Тогава милиардерът Джордж Сорос принуди Великобритания да се откаже от европейския валутен механизъм със своите спекулации срещу паунда. „След това обаче Обединеното кралство възкръсна като Феникс от пепелта и дори през 1997 г. постигна бюджетен излишък. Защо сега да е по-различно“, казва Харгрийвс.
По статията работиха: Бойчо Попов, редактор Миглена Иванова
investor.bg