Думата „жена“ е заменена с „лице“ при медицинските процедури
Снимка: Pixabay/ckstockphoto
Във Великобритания отскоро питат мъжете дали са бременни, преди да им бъде извършена лъчетерапия, съобщава „Дейли Мейл“.
Пациентите с онкологични заболявания и тези, които се подлагат на рентгеново и ядрено-магнитно сканиране, получават този въпрос, дори и да не са жени, като думата „жена“ е заменена с „лице“ при медицинските процедури.
В Ливърпул Walton Centre NHS Trust вече пита всички пациенти под 60-годишна възраст, независимо от това как може да се определи полът им, дали биха могли да имат бебе.
Опасностите, които лъчетерапията, образната диагностика и ядрената медицина представляват за нероденото дете, налагат медиците да разберат дали пациентката е бременна, преди да извършат процедурите. През 2017 г. разпоредбите относно тези проверки бяха актуализирани от Министерството на здравеопазването, за да бъдат по-всеобхватни – лицата, които трябва да бъдат разпитвани, бяха променени от „жени в детеродна възраст“ на „лица с детероден потенциал“.
Вчера активисти предупредиха, че това е началото на „клинично опасна“ стъпка по отношение на записване на пола в медицинските досиета. Те заявиха, че родените като мъже не могат да заченат. Пациентите и техните семейства също се оплакаха от „ненужно объркване и вълнение“ за уязвимите пациенти.
През ноември миналата година Дружеството на рентгенолозите посъветва медиците да проверяват всички пациенти за евентуална бременност. Говорител на тръста „Уолтън“ заяви пред „Дейли телеграф“, че политиката му „се придържа към националното законодателство, тъй като определени количества радиация могат да бъдат вредни за плода в утробата“.
По публикацията работи: Нели Христова
dnes.bg