Премиерът на Великобритания ще пътува до Брюксел за разговори очи в очи с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен
Борис Джонсън. Снимка: Simon Dawson/Bloomberg
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън е предложил да не задейства или дори да оттегли спорните текстове от законопроекта за вътрешния пазар, които са в нарушение на европейските норми и споразумението за напускане на Европейския съюз (ЕС), ако дискусиите относно изпълнението на сделката за развод с блока са успешни, пише британският в. Guardian.
В съобщение на Даунинг стрийт се посочва, че британското правителство може да се откаже и от друга част от плана си, която нарушава споразумението за излизане от блока, което се отнася до митата.
„Маслиновата клонка“ идва по-малко от час преди британският премиер да разговаря с председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, за да направи равносметка на задънените търговски преговори.
По-рано в понеделник Мишел Барние, главният преговарящ на ЕС, предупреди, че „не може да гарантира“, че ще има споразумение, както и че разговорите няма да продължат след сряда.
Джонсън настояваше за клаузи в законопроекта за вътрешния пазар на Обединеното кралство като „предпазна мрежа“ за осигуряване на свободния поток на стоки между Великобритания и Северна Ирландия в случай, че неговото правителство и Брюксел не успеят да постигнат разбирателство относно това как да приложат сделката и търговските преговори са неуспешни.
Изданието припомня, че текстовете позволяват на британските власти да не вземат предвид правните последици от материалноправните разпоредби на Протокола за Ирландия/Северна Ирландия съгласно споразумението за оттегляне от ЕС.
Кабинетът в Лондон признава, че клаузите ще позволят на министрите да нарушават международното право, тъй като законодателството ще замени договора за оттегляне на Великобритания с ЕС. Оттогава въпросът е водещ в търговските преговори.
Предложението за премахване или деактивиране на текстовете идва след среща на британския министър Майкъл Гоув с Марош Шефчович, заместник-председател на ЕК, в Брюксел. Те заседават в съвместна комисия, която наблюдава Северноирландския протокол – разпоредба, която оставя региона под митническия кодекс на ЕС след края на преходния период за Brexit на 31 декември.
Даунинг стрийт посочва, че ще се деактивират и клаузите, свързани с държавната помощ, така че те да могат да се използват само „когато са в съответствие с правата и задълженията на Обединеното кралство съгласно международното право“.
Подобни клаузи в законопроекта за данъчно облагане, които трябва да бъдат гласувани от депутатите в сряда, също ще бъдат „подложени на преглед“. Те се отнасят до това кои стоки, пътуващи от Великобритания до Северна Ирландия, са „изложени на риск“ и трябва да бъдат обект на мита.
Дипломат от ЕС обяснява пред FT, че изявлението е равносилно на това, че Великобритания „се опитва да използва измамно поведение като лост“. „Те ни казват: Ако правите това, което искаме, може да спазваме закона. Ако не направите това, което искаме, ще продължим мъчението“, коментира източникът на изданието.
След срещи при закрити врата в понеделник сутринта с евродепутати и посланици на ЕС Барние каза, че след около 10-часови преговори с британския му колега Дейвид Фрост и неговия екип в неделя не е постигнат пробив по основните нерешени въпроси – за риболовните права във водите от изключителната икономическа зона на Великобритания и правилата за лоялна конкуренция на бизнеса.
Говорител на Борис Джонсън коментира, че премиерът на Великобритания иска да си осигури търговска сделка и няма да приеме, че сряда (9 декември) е краен срок за преговорите. Говорителят обаче отхвърля възможността преговорите да се проточат и през 2021 г.
Джонсън обяви и че ще пътува до Брюксел, за да се срещне лично с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в опит да се излезе от безизходицата. В съвместно изявление двамата посочват, че все още не са постигнати необходимите условия за сключване на споразумение за търговските отношения от Нова година.
Британският паунд изгуби над 1% спрямо еврото и долара в понеделник и постигна най-лошото си еднодневно представяне от септември заради новините около преговорите.
По статията работи: Миглена Иванова
investor.bg