В първата си реч като премиер Джонсън отправи оптимистично послание за бъдещето на страната
Снимка: Ройтерс
Борис Джонсън официално пое поста на 77-ми министър-председател на Великобритания в сряда след аудиенция при кралица Елизабет Втора. Така един от най-разпалените поддръжници на излизането на страната от Европейския съюз поема държавното кормило в един от най-ключовите за страната периоди.
В първата си реч като премиер Джонсън отправи оптимистично послание за бъдещето на страната.
„Стана ясно, че има песимисти у дома и в чужбина, които смятат, че след три години на несигурност тази страна е станала затворник на старите си аргументи от 2016 г. и в този дом на демокрацията ние сме неспособни да уважим демократичния мандат“, заяви Джонсън, цитиран от BBC. „Днес стоя пред вас, за да кажа на британския народ, че тези критици грешат“, допълни той.
В посланието си Джонсън също така отправи послание до ЕС – той е готов да сключи сделка, но все пак би осъществил Brexit и без споразумение. По думите му „смело и с нарастваща увереност“ Великобритания ще бъде готова за всякакъв изход от процеса.
„Да, ще има трудности…, но ако има едно нещо, което наистина изстиска увереността от бизнеса, то това не е решението, което взехме – това е нашият отказ да вземем решения“, допълни новият премиер.
След като встъпването в длъжност на Джонсън официално стана факт, първите оставки също започнаха да валят.Британският министър на отбраната Пени Мордонт обяви, че се оттегля.
„Ще стана отново редови депутат, като в това ми качество премиерът ще разполага с цялата ми подкрепа“, написа Мордонт в Twitter. Мордонт е привърженичка на Brexit и подкрепи опонента на Джонсън Джереми Хънт в борбата за определяне на нов лидер на Консервативната партия и премиер на Великобритания, съобщи БТА.
Британският министър по въпросите на бизнеса Грег Кларк и министърът на международната търговия Лиъм Фокс също обявиха, че подават оставка.
„Сърдечно поздравявам Борис Джонсън за това, че стана премиер. Той е прав, че ще сформира нов екип за новото правителство“, заяви Кларк, който бе един от проевропейските министри в правителството на досегашния премиер Тереза Мей. „За съжаление напускам правителството. Ще подкрепям Борис Джонсън и правителството като депутат“, каза Лиъм Фокс.
Investor.bg припомня, че вчера стана ясно, че Джонсън бе избран от 92 хил. членове от общо 160 хил. тори, които имаха право да гласуват за нов лидер на партията. Така за него са гласували 66,4 на сто от консерваторите, докато за претендента му Джеръми Хънт са дали гласа си 33,6 на сто. В изборите участие са взели 87,4 от членовете на торите.
Междувременно започват спекулации за новите министри в кабинета.
Досегашният вътрешен министър Саджид Джавид ще бъде назначен за министър на финансите в правителството на Борис Джонсън, съобщават медии. Бившият министър по въпросите на Brexit Доминик Рааб ще стане външен министър, съобщи репортер на в. Times.
Джонсън ще назначи за старши съветник Доминик Къмингс, директора на кампанията в подкрепа за напускане на ЕС, предаде междувременно Ройтерс.
Малко известен на широката публика, Къмингс ръководеше „Vote Leave“ – групата, водила официалната кампания в подкрепа на Brexit и спечелила референдума през юни 2016 година. Смята се, че той самият е изиграл решаваща роля за резултата, избирайки да води кампания, базирана повече на социалните мрежи, отколкото на традиционни политически митинги.
След победата на референдума методите на „Vote Leave“ бяха поставени под въпрос неведнъж, припомня АФП. През юли 2018 г. британската избирателна комисия му наложи глоба за надхвърляне на тавана на разрешените разходи и за таен съюз с друга група, подкрепяща Brexit . Това не е позволено от британския изборен кодекс.
Давайки на Къмингс толкова висок пост, екипът на Джонсън поема риска да си навлече критики от някои депутати, включително поддръжници на Brexit , които са ставали мишена на острия език на бившия ръководител на кампанията за Брекзит, отбелязва Ройтерс.
Новият британски премиер има само 99 дни, за да се справи с кризата с Брекзит, която предизвика забавяне на икономическия растеж, оставка на премиерката Тереза Мей и дълбоко разделение в страната.
През последните три години Къмингс написа множество силно критични статии срещу правителствената стратегия за Брекзита. Във филма „Brexit: The Uncivil War“, излъчен по Канал 4, ролята на Къмингс изпълнява Бенедикт Къмбърбач – показва подстрекател, използващ тактики, базирани на „Изкуството на войната“ на Сун Цзъ.
*Информацията е актуализирана към 20:30 ч.
По статията работиха: Екип на Investor.bg , редактор Елена Илиева
investor.bg